Prenses ve bezelye tanesi masalı

PRENSES VE BEZELYE TANESi

Prenses ve bezelye tanesi masalının orjinali ilk olarak Hans Christian Andersen tarafından yazılmıştır. 

☆  Okunma Süresi 5 dakika
☆  Külkedisi Sindirella Masalı OKU
☆  Külkedisi Sindirella Masalı DİNLE

Bir varmış… bir yokmuş… Çok ama çok eski zamanlarda, uzak diyarların birinde genç yakışıklı bir prens yaşamaktaymış. Bu genç prens evlenme yaşına gelmiş. Kral ve kraliçe oğullarının evlenmesini çok istiyormuş. Ne var ki prens bir türlü sevebileceği hem akıllı, hem güzel bir prenses bulamıyormuş. Akıllı ve güzel olmasının yanında hassas ve duyarlı olmasını da istiyormuş. Prense göre, kral kızı olmakla, gerçek bir prenses olunamazdı. Gerçek bir prenses nazik , hassas , duyarlı, akıllı ve elbette güzel olmalıydı

1.Bölüm:

PRENSES VE BEZELYE TANESİ: PRENS

Ancak Prens, aradığı bu özelliklere sahip bir prensesi henüz bulamamıştı. Seyahatlere çıkarak diğer ülkelerdeki krallıkları ziyaret ederek, bir çok prensesle tanışmıştı. Hatta uzak krallıklardan birinde 12 dans eden prenses ile bile tanışmıştı. Onlarla arkadaşlık etmiş ve tanımaya çalışmıştı. Ne var ki hiçbirini beğenmemişti. Neredeyse artık umudunu yitirmişti.

Günlerden bir gün ülkelerine kış gelmiş her yer karlarla kaplanmış. Seyahat yapılacak aylar geride kalmıştı . Prensin, sarayda çok canı sıkılıyormuş. Bol bol kitap okuyarak zaman geçiriyormuş. Bazen resim yapıyor bazen kar yağmazsa atına binerek dolaşıyormuş sarayın çevresinde.

Prens bir gün atıyla çıktığı gezinti sonrası , saraya döndüğü bir gün ,sarayın duvarlarının orada genç bir kız görmüş .Genç kız perişan haldeymiş. Üstü başı kirlenmiş, ıslanmış ve soğuktan neredeyse donacak haldeymiş.

2.Bölüm:

PRENSES VE BEZELYE

Prens hemen atından inerek genç kıza yardım etmiş ve onu saraya götürmüş. Saray çalışanları hemen genç kızı alarak bir odaya götürmüşler ve ona temiz giysiler vermişler. Soğuktan perişan haldeki genç kız bu duruma çok sevinmiş. Güzelce temizlenmiş ve ona verilen temiz giysileri giymiş. Saray çalışanları onu alarak yemek salonuna götürmüşler.

Prens, kral ve kraliçe yemek odasında onu bekliyorlarmş. Genç kız hemen tüm bu iyilikleri için prense kral ve kraliçeye teşekkür etmiş ardından hep birlikte yemek yiyip sohbet etmişler.

3.Bölüm:

Prenses ve bezelye tanesi imtihan

Genç kız , akrabalarının ziyaretinden dönüyordu. Dönüş yolunda çığ düşmüş at arabaları ve yanındakiler kurtulamamıştı. Kendisi bir prensesti ve kral babasına haber göndermeliydi. Kraliçe genç kızın anlattığı bu hikayeye şüpheyle yaklaşmıştı ve inanmamıştı. Prens ise genç kızı çok beğenmişti. Onu korkusuz ve akıllı bulmuştu. Aynı zamanda çok nazik ve kibardı. Kraliçe oğluna “ Acele etme, bu gece ben onun hassas bir prenses olup olmadığını anlayacağım “ dedi. Sonra “Ben odanızı kontrol edeyim” diyerek yanlarından ayrıldı.
Genç kız için çalışanların hazırladığı odaya çıktı ve çalışanlara “Yirmi tane yatağı üst üste koyun” dedi. Sonra en alttaki yatağın altına bir adet, bezelye tanesi koydu. Sonra genç kızı odasına götürdüler uyuyup dinlenmesi için.
Ertesi gün kahvaltıda buluştular. Kahvaltı ederken bir yandan sohbet etmeye başladılar. Kraliçe” nasıl rahat uyudunuz mu? Biraz yorgun görünüyorsunuz hala” dedi. Genç kız” Size çok zahmetler verdim. Çok güzel yatak hazırlatmışsınız. Ne var ki sanki yatağın altında bir şey vardı. Sürekli bana battı ve uyumamı engelledi” dedi. Kraliçe “ Çok üzüldüm sayın prenses , derhal ben çalışanlara baktırırım” dedi. İlk defa Prenses diye hitap etmişti. Prens de, Kral da hayretle kraliçeye baktılar. Sonra prensesten izin isteyerek ailece bir başka odaya geçtiler. Kraliçe “ Bu gerçek bir prenses, hassas ve narin oğlum. Şayet sen de beğendiysen ve kral baban da onaylarsa evlenme teklifi yapabilirsin “dedi.
Prens, prensesin yanına giderek “ Prensesim şayet kabul ederseniz sizinle evlenmek istiyorum” dedi. Prenses çok sevindi ve “Elbette Prensim, kral babam da kabul ederse çok mutlu olurum “dedi. Haberler salındı ve iki kral buluştular, konuştular. Kırk gün kırk gece düğün yaptılar. Prens ve prenses çok mutlu oldular.

0 Yorum
Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir