Bir varmış bir yokmuş, Sevgi adında güzel mi güzel bir ormanda, neşeli mi neşeli bir sincap yaşarmış. Bu Neşeli Sincap, her gün rahat uykusundan uyanıp, kocaman bir esneme ile güne başlarmış.

Bir gün, Neşeli Sincap ne yapacağını düşünürken, “Bugün ne yapacaksın, Neşeli Sincap?” diye sormuş Sevimli Kertenkele. “Kahvaltı yapacağım” demiş Neşeli Sincap. “Kahvaltı harika bir fikir” demiş Kertenkele. Böylece Neşeli Sincap, kahvaltı bulmak için ormana doğru yola koyulmuş.

Sevgi ormanında Neşeli Sincap için pek çok lezzetli yiyecek varmış. Baharatlı muzlar, acı elmalar, benekli şeftaliler, brokoliler, bezelyeler, fındıklar, ballar bulunurmuş. Ama aynı zamanda çikolatalar, patates cipsleri ve türlü şekerler gibi sağlıksız yiyecekler de varmış.

“Dur bir dakika Neşeli Sincap, ne yediğini düşünmen gerek” diye uyarmış Sevimli Kertenkele. “Yok, her şeyden yiyeceğim” demiş sincap kararlı bir şekilde. “Peki öyleyse, ama sağlıksız yiyecekler hakkında anne ve babalarımızın söylediğini unutma” demiş kertentele.

Böylece Neşeli Sincap yemeye başlamış. İlk olarak pembe elma yemiş. “Sağlıklı yiyecekler seni büyütür” demiş Kertenkele. Ardından Sevimli Sincap, sağlıksız yiyecekleri denemiş.

Yediği çikolata barı çok tatlıymış ama onu büyütmemiş. Bu yüzden başka bir şey denemiş. Baharatlı muzları yemiş, muz sağlıklıymış ama baharat burnunu akıtmış. Bu yüzden biraz bal yemiş. Sonra benekli bir şeftali denemiş. “Vay, bu lezzetli” demiş. Sağlıklı sebze ve sebzeleri yedikçe Neşeli Sincap büyümeye başlamış.

Sonra aklına bir fikir gelmiş. “Yedikçe büyüyorum, o zaman daha çok yiyip daha çok büyüyebilirim” demiş ve başlamış her şeyi yemeğe.

Sevimli Kertenkele “Neşeli Sincap bu fikrin iyi olduğuna emin misin?” demiş ama onu dinlememiş ve daha çok yemiş ancak olduğu yere yığılmış.

“Neyin var Sincap? İstediğini her şeyi yedin ama iyi görünmüyorsun, iyi misin?” diye sormuş Kertenkele. “İyi hissetmiyorum” demiş Sincap üzgünce. Sağlıklı yiyecekler yemek iyi bir şeymiş ama çok fazla yemek de sağlıksız olabiliyormuş.

Kertenkele, Sincap’ın bu haline çok üzülmüş ve ona yardım etmeye karar vermiş. “Gel Sincap, seni biraz gezintiye çıkarayım, belki biraz hareket sana iyi gelir” demiş. Sincap, Kertenkele’nin bu önerisini kabul etmiş ve birlikte ormanın derinliklerine doğru yürümeye başlamışlar.

Yürürken, kuşların cıvıltısını, rüzgarın ağaçların yaprakları arasında yaptığı dansı dinlemişler. Bu sakin yürüyüş, Sincap’ın midesinin biraz rahatlamasına yardımcı olmuş. “Sanırım daha iyi hissediyorum” demiş Sincap gülümseyerek.

Kertenkele, Sincap’a dönmüş ve “Gördün mü, aşırı yemek de en az sağlıksız yiyecekler olan çikolata, cip, şeker gibi zarar verebiliyor. Ölçülü olmayı da öğrenmelisin. Vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu anlamak ve ona göre davranmak çok önemli.”

Sincap, Kertenkele’nin bu sözlerini dikkatle dinlemiş ve hak vermiş. “Haklısın Kertenkele” demiş. “Bundan sonra yiyeceklerimi daha dikkatli seçeceğim ve her şeyi ölçülü yiyeceğim.”

Ve böylece, Neşeli Sincap küçük bir kemirgen olarak sağlıklı büyümeyi ve her lokmasını keyifle yemeyi tercih etmiş.