Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kanatları kocaman parlak renklerle süslü, “Küçük Şeker” adında bir kelebek varmış. Kanatlarının üzerinde pembe, mavi, sarı, yeşil ve mor tonlarıyla dolu desenler varmış ve bu renkler, güneş ışığında pırıl pırıl parlarmış. Küçük şeker, o kadar güzelmiş ki, gökyüzünde süzülürken tüm çiçekler ona doğru döner, bu güzel kelebeği izlerken huzur dolarmış. Küçük Şeker’in adı, kafasının hemen üstünde bulunn şeker gibi iki küçük anteninden geliyormuş.  

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ DEVEKUŞU ZÜMRÜT VE KURT MASALI

Küçük şeker bu antenlerle çiçeklerin kokusunu algılayarak onlara selam verir. Her biriyle tanışabilmek için tek tek tüm çiçeklerin üstüne konarmış. Küçük Şeker’in çok ilginç bir özelliği de varmış. Bu özel kelebek, çiçeklerin üzerine konduğunda onların tatlarını da alabiliyormuş. Bu nedenle Küçük Şeker, tüm gün çiçeklerin arasında dolaşır, bir ona bir öbürüne konarken çiçeklerin farklı nektarlarının tadına bakar, hem karnını doyurur hem de bir sürü farklı çiçek keşfedermiş. 

Günlerden bir gün, küçük şeker çiçeklerin kendi aralarında konuştuğunu duymuş. Güneşin doğduğu yerde, harika bir bahçeden bahsediyorlarmış. Dünyanın tüm çiçekleri oradaymış. Küçük Şeker, çok meraklanmış. Çok farklı çiçeklerle tanışma fikri onu çok heyecanlandırmış ve güneşin doğduğu yere gitmeye karar vermiş. Küçük Şeker, hemen yola koyulmuş. Doğu’ya doğru gitmesi gerektiğini biliyormuş, yol boyunca ona arkadaşlık eden cıvıl cıvıl kuşlarla şarkılar söylemiş, yeni kelebekler ve bazı tatlı çocuklarla karşılaşmış.

Güneş arkasından batıyor, önünden doğuyormuş. Şehirler, köyler, dağlar ovalar aşmış, Harika bir gölün üzerinde süzülürken, küçük mavi bir balık ile tanışmış. Güneşin doğduğu yere gitmek o kadar da kolay olmamış küçük şeker renkli kanatlarını hızla çırparak yola devam etmiş. En sonunda gün doğarken tam karşısında uçsuz bucaksız rengarenk çiçeklerin olduğu kocaman bir bahçe görmüş. Bu inanılmaz görüntü onun aklını başından almış. Bu bahçe sonu görünmeyen renkli bir deniz gibiymiş.

Bahçenin girişinde yemyeşil çimenler, renk renk çiçekler ve büyülü ağaçlar varmış. Çiçeklerin her biri farklı renkteymiş ve mis gibi kokuları çok uzaktan duyuluyormuş.  Küçük Şeker, çiçeklerin yanına uçmuş ve her birinin kokusunu içine çekmiş. Yabani güller, hiç görmediği kadar büyükmüş. Mor lavantalar huzur veren harika bir koku saçıyormuş, Menekşelerin kadife gibi yaprakları uyumak için yumuşacıkmış, Papatyaların narin beyaz yaprakları, ışığın üzerlerine düşmesiyle parıldıyormuş.  Küçük şeker, tüm çiçekleri keşfetmek için oldukça heyecanlıymış. 

❤  RESİMLİ BİR BAŞKA ÇİÇEK MASALI MUTLU PAPATYA MASALI

Küçük Şeker, önce göz alıcı bir renk cümbüşüne sahip olan orkidelerin olduğu yere uçmuş. Orkidelerin büyüleyici yaprakları ve çiçekleri varmış. Onların nektarının tadına bakmak için sabırsızlanıyormuş. Birinin üzerine konmuş; İnanır mısınız? Orkideler tatlı bir sahlep gibi kokuyormuş. Birbirinden farklı renklerde açan orkidelerin, parlak tonlarına hayran kalmış. Kırmızı, mor, pembe ve beyaz renklerde açan orkideler, zarif ve sofistike bir görünüme sahipmiş. Küçük Şeker, orkidelerin etrafında dolanırken, onların zarafetine hayranlıkla bakmış.  

Hayal Bahçesi’nin bir köşesinde, zarif ve beyaz zambaklar açmış. Küçük Şeker, bu muhteşem çiçeklere yaklaşırken hafif bir parfüm kokusuyla karşılaşmış. Zambakların uzun ve ince yaprakları, rüzgarın dokunuşuyla hafifçe salınıyormuş. Küçük Şeker, zambakların etrafında dönüp dans ettiğinde, çiçeklerin nazikliğiyle kendini daha da büyülü hissetmiş.

 

❤  FARKLI MASALLAR KEŞFEDİN EĞİTİCİ MASALLAR OKU

Küçük şeker, zambakların yanından ayrıldığında burnuna harika bir vanilya kokusu gelmeye başlamış. Mis gibi koku onu kendine çekiyormuş. Kokunun geldiği yöne doğru ilerlemiş ve harika vanilya ağaçlarıyla karşılaşmış. Vanilyanın tadını ilk defa alan Küçük Şeker, bu lezzete hayran kalmış. Vanilya ağaçlarının hemen ötesinde, elma, armut, kiraz ve şeftali gibi meyveler ağaçta rengarenk sıralanmış. Küçük Şeker, meyveleri tadarken onlardan yeni tatlar keşfetmiş. Her meyve, birbirinden lezzetliymiş.

Hayal Bahçesi’nin derinliklerine doğru ilerledikçe, Küçük Şeker, mavi sümbüllerin büyülü bir çizgi oluşturduğu yere ulaşmış. Sümbüller, dalgalı yaprakları ve zarif çan şeklindeki çiçekleriyle dikkat çekiyormuş. Renkleri, gökyüzünün en derin mavisine benziyormuş. Küçük Şeker, sümbüllerin yanından geçerken, hafif esen rüzgarla birlikte çiçeklerin melodik bir müzik yarattığını duymuş. Bir hayli yorulan Küçük Şeker, yumuşak bir menekşenin üzerine konarak dinlenmeye karar vermiş. Sümbüllerin rüzgarla birlikte çıkardığı sesler ona ninni gibi gelmiş. Küçük Şeker, sihirli melodiler ve harika kokular arasında çok huzurlu hissediyormuş. 

Küçük Şeker, Hayal Bahçesi’nde yaşamaya karar vermiş ve burada geçirdiği zaman boyunca birçok yeni çiçek keşfetmiş. Laleler, karanfiller, nergisler hatta lotus çiçeği ve krizantem çiçekleriyle bile tanışmış. Buna rağmen bu güzel kelebeğin keşfetmesi gereken yüzlerce çiçek varmış. Bahçenin her köşesindeki büyülü detaylar, onun hayal gücünü beslemiş ve düşlerini gerçeğe dönüştürmüş. Kelebeğin Hayal Bahçesi masalı da böylece sona ermiş.