Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ormanın derinliklerinde, büyük bir ağacın tepesinde kocaman bir bal peteği varmış. Bu bal peteğinin içinde çok önemli bir gün yaşanıyormuş, çünkü bugün bebek arıların yumurtadan çıkacağı günmüş.

Hazırlıklar tamamlanmış, arılara isimler verilmeye başlamış. Kendine Maya adı verilen arı hemen öne atılmış, “Neden Maya? Neden isimlere ihtiyacımız var?” diye sormuş.

❤  NEDEN KORKARIZ?  KORKAK TAVŞAN VE FİL MASALI

Cassandra adında bir arı ona, “İsimlerimiz olmazsa birbirimizi nasıl çağırırız? Eğer sadece ‘Sen, arı!’ dersem, kiminle konuştuğumu nasıl bileceksin? İsimlerimiz olmalı çünkü hepimiz aynıyız ama aynı zamanda farklıyız” diye yanıt vermiş.

Maya, ilk kez dışarı çıktığında, hayranlıkla etrafına bakmış. Sanki altın bir balonun içindeymiş gibi hissetmiş. Tüm arılar iş başındaymış; bazıları bal peteğini temizliyor, bazıları polen topluyor, bazıları ise sırayla yürüyormuş.

Şimdi herkes işine atanacakmış. Duvarları temizleyenler temizlikçi arılar, polen toplayanlar ise koleksiyoncu arılarmış. Maya, “Neden hepimiz çalışmak zorundayız?” diye sormuş.

Maya, “Nektar nedir?” diye sormuş. Cassandra, “Bal, çiçeklerden alınan nektardan yapılır. Koleksiyoncu arılar, çiçeklerden nektar getirir ve işçi arılar onu bala çevirir” diye cevap vermiş. Maya, “Nektarı nasıl taşırlar?” diye sormuş. Cassandra, “Bal midelerinde tabii ki. Hepimizin bir tane var” demiş.

Günler geçmiş ve yeni arılara farklı işler verilmiş. Ancak Maya her şeyi farklı görüyormuş. Diğer arılar elleriyle duvarları temizlerken, Maya sadece duvarlara üfleyip işinin bittiğini düşünüyormuş.

Kraliçe bile Maya’yı nereye yerleştireceğini bilemiyormuş. Maya, sadece her şeye hayranlıkla bakıyor ve çok soru soruyormuş. Maya, “Herkes sürekli çalışıyor. Ama ben dışarı çıkıp dünyayı görmek istiyorum” diye düşüyormuş.

Kraliçe, “Arıların yeri yumurtadan çıkar çıkmaz belirlenir. Ama bu arı kovanı için iyiyse, dışarı çıkıp nektar toplamasına izin verelim” demiş. Maya, çiçekler hakkında her şeyi öğrenmiş ve diğer arıları takip etmeyi öğrenmiş. Ona asla tek başına uçmaması gerektiği ve yaban arılarından kaçınması gerektiği söylenmiş.

Maya, sürüyle birlikte ilk kez dışarı çıktığında çok heyecanlanmış. Çiçekler, ağaçlar ve tüm doğa onu büyülemiş. Ancak meraklı Maya sürüsünden ayrılmış ve  kaybolmuş. Bir çimdik atmaya çalışırken yaban arılarına yakalanmış.

Yaban arıları Maya’yı yakalayıp küçük bir odaya kapatmışlar. Maya, yaban arılarının bal peteğine saldırma planlarını duymuş. “Hayır, ailemi kaybedemem. Onları kurtarmalıyım” diye düşünmüş.

Maya, kaçmayı başarmış ve hızla kovanına geri dönmüş. Kraliçeye durumu anlatmış. Kraliçe hemen savunmaya geçilmesini emretmiş. Yaban arıları geldiğinde, arılar tüm güçleriyle saldırmış ve yaban arılarını geri püskürtmüş. Yaban arıları kaçmak zorunda kalmış.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ KURŞUN ASKER MASALI

Kraliçe, “Maya, senin cesaretin ve zekân sayesinde kurtulduk. Seninle gurur duyuyorum. Büyüyünce ne olmak istersin?” diye sormuş. Maya, “Bir öğretmen olmak istiyorum. Tüm arılara deneyimlerimi anlatmak ve kendi türlerinin arısı olmalarını öğretmek istiyorum” demiş.

Ve böylece Maya, diğer arılara kendilerine özgü bir arı olmayı öğreten harika bir öğretmen olmuş.