La Fontaine Masalları

YAŞLI ASLAN’IN ÖĞÜDÜ

Ormanda yaşayan hayvanlar, kral Aslan’ın hastalandığını görünce, ona nasıl davranacakları konusunda kafaları karışır. La Fonteine masallarından Hasta Aslan’dan adalet dersi. Kimileri onun zayıflığına güvenip yılların intikamını almayı denerken, Aslan’dan hayatın ve saygının evrensel dersleri gelir. Hasta Aslan, gücün ve korkunun geçici olduğunu, fakat saygı ve iyiliğin kalıcı olduğunu anlatan, her yaştan okuyucu için unutulmaz bir masal. Bu sıcak ve dokunaklı hikaye, güç dinamikleri, saygı ve içsel değerler üzerine çocuklara değerli dersler sunuyor.

FİNO KÖPEĞİNİ KISKANAN EŞEK!

Çiftlikte herkesin dilinden düşmeyen bir soru var: Kim daha değerli, çalışkan Eşek mi yoksa sevimli Fino Köpeği mi? Ancak bu çiftlikte herkes öğreniyor ki, kıyaslamak yerine kendine verilen değeri görmek çok daha değerli. ‘Eşek ve Fino Köpeği,’ herkesin farklı olduğunu ama her farklılığın kendi içinde özel ve değerli olduğunu anlatan sıcacık bir masal. Eğlenceli, eğitici ve kalpleri ısıtan bu masal oku, çocuklara kendilerini ve başkalarını olduğu gibi sevmeyi ve saygı göstermeyi öğretiyor. Farklıyız, farklıyken güzeliz!

ASLAN İLE FARE

Aslan ile Fare” masalı, ormanda yaşayan büyük ve güçlü bir Aslan Kral ile minik bir Fare’nin dostluğunu anlatıyor. Bir gün Aslan Kral, minik Fare’yi yakalar ama onu serbest bırakır. Zamanla roller değişir ve minik Fare, Aslan Kral’ı bir avcının tuzağından kurtarır. Bu sıcak kalpli hikâye, yardımlaşmanın ve nezaketin her zaman karşılığını bulacağına dair önemli bir ders veriyor. Kimi zaman en minik fare bile, en büyük aslana yardım edebilir!

FARE DOĞURAN DAĞ

Kocaman bir dağ, meraklı orman sakinleri ve beklentilerle dolu köylüler… Ne çıkacak bu kocaman dağın içinden? Bir hazine mi, bir ejderha mı, yoksa yeni bir orman mı? Jean de La Fontaine’nin unutulmaz fabl’ı Doğuran Dağ, “Dağ fare doğurdu” deyiminin kaynağı ve hayatın beklenmeyen sürprizlerini anlatan bir ders. Masallarla Büyü farkıyla yeniden anlatılan bu etkileyici masal, her yaştan okuyucuya büyük beklentilerin ardında yatan basit ama değerli gerçekleri gösteriyor.

SALYANGOZ KARTALA KARŞI!

Yüzyıllar öncesinden günümüze, Jean de La Fontaine’in 1668’de ilk kez yayınlanan ve ilk koleksiyonunun II. Kitabının sekizinci masalı olan ‘L’Aigle et l’Escarbot’ modern bir yorumla geri dönüyor: ‘Kartal ve Salyangoz.’ Bu zamansız öykü, ormanda yaşayan her canlının bir değere sahip olduğunu, ve bu değeri anlamanın herkesin başına gelebileceğini vurguluyor. Lapin, sevimli bir tavşan, ve en yakın arkadaşı Salyangoz, hayatın en zor anlarında bile birbirlerine nasıl destek olduklarını gösteriyorlar. Kartal, güçlü ve korkusuz, ama aynı zamanda büyük bir ders öğrenmek üzere. Ormanın hükümdarı Aslan’ın önderliğinde, bu masal sadece çocuklara değil, her yaştan insana yaşamın temel değerlerini öğretiyor. Cesaretin ve dostluğun küçük paketlerde de gelebileceğini gösteren bu masal, hiçbir canlıyı küçümsememenin önemini yüreklere kazındırıyor

BAYAN ÖRÜMCEĞİN SANAT ESERİ

La Fontaine tarafından ilk kez 1678 yılında okuyucuyla buluşan bu ölümsüz eser, ormanda yaşayan minik bir örümcek ile gökyüzünde süzülen bir kırlangıcın hikayesini anlatır. Ormanda titizlikle ağını ören Bayan Örümcek ve gökyüzünde özgürce uçan Kırlangıç, bu masalda dikkatsizliğin ve küçümsemenin nasıl büyük sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor.

KARGA İLE TİLKİ

La Fontaine masalları, sadece çocuklar için değil, her yaş grubundan okuyucuya hitap eden derin anlamlar içeriyor. “Karga ile Tilki,” insan psikolojisine dair önemli bir dersi, büyüleyici bir dil ve özgün anlatımıyla sunuyor.

TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA

Tavşan ile Kaplumbağa’nın hikayesi, hızın her şey olmadığını gösteren eğlenceli ve öğretici bir masaldır. Tavşan, yarışın başında hızlı bir başlangıç yapar ve Kaplumbağa’nın asla kendisini yakalayamayacağını düşünerek uyuyakalır. Ancak Kaplumbağa, sabırla ve kararlılıkla yavaş yavaş ilerler ve yarışı kazanır. Bu masal, çocuklara sabır, azim ve kararlılığın önemini öğretir

HER GÜN DAHA İYİ Bİ'MASAL!

“MASALLARLA BÜYÜ” olarak, sizlere ve sevdiklerinize zengin bir masal koleksiyonu sunuyoruz. Çocuklara faydalı olabilecek daha çok, daha çok iyi masal yazabilmeye öncelik veriyoruz.  Güzel masallarla büyümüş bir çocuğun gözlerindeki ışıltı başkadır.

BOL RESİMLİ MASAL OKU

“Resimli masallar”, çocukların görsel algılarını geliştirerek hikayenin atmosferine daha kolay dalmalarını sağlar. Her bir resim, masalın büyüsünü gerçeğe bir adım daha yaklaştırır.

 

SICACIK BİR BAĞ KUR

Uyku öncesi masal okuma rutini harika! Her gece bir masal okuyarak, çocukların dil gelişimine katkıda bulunabilir, onların empati yeteneğini geliştirebilir ve hayal gücünü tetikleyebilirsiniz. Aynı zamanda, bir masalını okuduğunuzda, çocuklarla aranızdaki bağı güçlendirirsiniz
.

La Fontaine Masalları

LA FONTAİNE MASALLARI

Jean de La Fontaine, 17. yüzyıl Fransası’nın en tanınmış fabl yazarlarından biridir. La Fontaine, kelimenin tam anlamıyla “fabl” türünün ustalarından biri olarak kabul edilir. En bilinen eseri olan “La Fontaine Masalları” ise onun mizahi ve ahlaki öğütlerle dolu masallarını içerir.

La Fontaine Masalları

La Fontaine, 1621 yılında doğmuş ve 1695 yılında hayata veda etmiştir. Yaşadığı dönemde Fransız edebiyatını derinden etkilemiş ve eserleri hala günümüzde okunan ve incelenen önemli yapıtlar arasında yer almaktadır. La Fontaine, fabl türünde yaptığı çalışmalarla özellikle hayvan karakterler üzerinden insan davranışlarını ele alır.

La Fontaine Masalları Nelerdir?

“La Fontaine Masalları”, toplamda 12 kitap ve 243 masaldan oluşur. Her bir masal, genellikle hayvan karakterlerin insan özellikleri taşıyan davranışlarını konu alır ve her hikayenin sonunda bir ahlaki ders verilir. Bu masallar, eğlenceli ve derinlemesine düşündürücü öğretiler sunarak okuyuculara evrensel değerleri anlatır.

La Fontaine Masalları, eğlenceli ve mizahi bir dille yazılmış olup aynı zamanda derinlemesine düşündürücüdür. Masallar, insan doğasının farklı yönlerini yansıtırken eleştirel bir gözle toplumsal konulara da ışık tutar. Hayvan karakterler, farklı sınıf, karakter ve davranışları temsil eder.

Örneğin, “Kuzgunlar ve Kuzgunlar Olmayanlar” adlı bir masalda kuzgunların taç giyerek kral olmaya çalışmaları ve sonunda tahtlarını kaybetmeleri hikayesi anlatılırken, “Karınca ile Ağustos Böceği” masalında ise çalışkanlık ve tembellik arasındaki farklar vurgulanır.

La Fontaine Masalları, çocukların eğitiminde ahlaki değerleri anlamalarına yardımcı olurken aynı zamanda yetişkinlere de derin düşünce kapılarını aralar. Bu masallar, geniş bir yelpazede yaş ve kültürden insanlara hitap eder ve bugün bile dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

La Fontaine, sadece Fransız edebiyatının değil, dünya edebiyatının da önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir. Onun masalları, insan doğasının farklı yönlerini yansıtarak insanların güçlü ve zayıf yönlerini hicvederken aynı zamanda düşündürücü öğretiler sunar.

Bugün bile La Fontaine Masalları, çocuklar için eğlenceli hikayeler olarak okunabileceği gibi, yetişkinler için derinlemesine anlamlar içeren eserler olarak da değerini korumaktadır. Bu masallar, insanların doğaya, topluma ve kendilerine dair öğütler çıkarabileceği zaman üstü bir edebi eserlerdir.

İYİ BİR SİTE DENEYİMİ İÇİN

“Masal oku” kategorisinde  birbirinden farklı türlerdeki “tüm masallarımızı” bulabilir, sırayla okuyabilirsiniz. Kimi zaman “kısa masallar” ile hızlı bir maceraya atılırken, kimi zaman “uyku getiren masallar” ile sakin ve huzurlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

U

ARAMA BÖLÜMÜNÜ KULLANIN

Sitemizi daha kolay kullanmak için, sayfanın en altında bulunan arama butonunu deneyebilirsiniz. Mesela “cadılı masallar” yazabilirsiniz ya da  kurtlu masallar, belki de “yalan” ile ilgili bir masal arıyor olabilirsiniz (Tavşanları çok sevenler tavşanlı masal aratsın.) 

|

FİKRİNİZİ SÖYLEYİN

Bir anne-babadan başka, kim daha iyi masal eleştirmeni olabilir ki! Lütfen okuduğunuz masallarla ilgili yorum yapın Düşüncelerinizi bana ileterek iyi masallara destek olun. Emin olun hemen okuyorum.