Dürüst Oduncu Masalı

Yüksek koyu yeşil, iri gövdeli ağaçların olduğu büyük ormandan yankılana yankılana “tak” “tak” “taak” sesleri yükseliyormuş. Geniş kollarıyla elinde baltasını sımsıkı tutan oduncu, güçlü bir şekilde baltasını sallamış ve o ses yine tüm ormanda yankılanmış “taak…” 

Ormancı için sakin ve güzel bir günmüş. Herzaman olduğu gibi erkenden kalkıp işinin başına geçmiş. Oduncu, çok başarılı, çalışkan ve dürüst bir insanmış, bu nedenle herkes onu severmiş.

Oduncu, bir hayli ağaç kestikten sonra oldukça yorulmuş, bir hayli eski olan baltasını kenara bırakmış ve bir ağacın altına uzanmış.  İçinden keşke daha keskin bir baltam olsaydı, bu balta da epey bir eskidi diye düşünmüş. Bu düşüncelerle uykuya dalan oduncu, uyandığında baltasını bıraktığı yerde bulamamış. Ormanda bir o tarafa gitmiş bir bu tarafa ancak baltası yokmuş. Oduncu oldukça üzgün bir halde etrafta gezinirken karşısına aniden yaşlı bir adam çıkmış ve ne olduğunu sormuş.

Oduncu, baltasını kaybettiğini söylemiş. Yaşlı adam, çuvalından gümüş saplı bir balta çıkarmış ve sormuş; “Bu balta, senin olabilir mi?”

Oduncu “hayır, o balta benim değil” demiş.

Yaşlı adam gümüş saplı baltayı yere koymuş ve çuvalından altın saplı bir balta çıkarmış. Balta pırıl pırıl parlıyormuş ve çok keskin çok güzel bir baltaymış.

Yaşlı Adam baltayı uzatmış; “Öyleyse bu kesin senin baltandır” demiş

Oduncu , ” Hayır demiş, benim baltam eski bir baltaydı”

Altın saplı baltayı da yere koyan yaşlı adam, “bak” demiş ve bir ağacın dibini işaret etmiş. Oduncunun baltası orada duruyormuş.
Oduncu çok sevinmiş. “İşte bu benim baltam” demiş.

Yaşlı adam ağır adımlarla “Aferin delikanlı, aferim…” diyerek gidiyormuş ki,

Oduncu onu durdurmuş; “Efendim, altın ve gümüş saplı baltalarınızı unuttunuz”

Yaşlı adam, gülümsemiş ve “Aferin delikanlı sen çok dürüst bir insansın. Bu altın saplı balta sihirlidir, onunla hiç yorulmazsın ve bu gümüş saplı balta çok hızlıdır, ağaçları hemen kesersin. Bu baltalar benim sana hediyemdir. Hayatta hep doğrulardan yana ol ve başkalarının elindekilere göz dikme.”

Oduncu yaşlı adama teşekkür etmiş. Artık yepyeni baltaları olan dürüst oduncu çok daha keyifli çalışmaya başlamış.