Bir varmış, bir yokmuş. Ormanın derinliklerinde, yemyeşil ağaçlar ve parlak çiçekler arasında, iki arkadaş yaşarmış: hızlı ve atik Tavşan ile yavaş fakat sabırlı Kaplumbağa.

Tavşan, ormanda herkesin en hızlısı olduğunu düşünüyormuş. “Kimse beni yenecek kadar hızlı değil!” diye övünüyormuş. Kaplumbağa ise hep “Acelesi olmayan, yolunu şaşırmaz” dermiş.

Bir gün Tavşan, ormanın tam ortasında Kaplumbağa’ya rastlamış. “Sen hiç hızlı olmayacak mısın Kaplumbağa? Ben ormanın en hızlı hayvanıyım!” diye bağırmış.

Kaplumbağa, arkadaşının kibirliliğinden rahatsız olmuş ama sakin kalmış. “Hız her şey değildir, Tavşan. Sabır ve kararlılık da önemli,” demiş.

Tavşan gülmüş, “Öyleyse, bir yarış yapalım. Eğer kazanırsan, sana ne istersem onu vereceğim.”

Kaplumbağa, bu teklifi kabul etmiş. “Tamam, yarışalım. Görelim bakalım, kim kazanacak.”

Yarışın başlayacağı yerde, tüm orman hayvanları toplanmış. Baykuş, yarışı başlatmak için üç kez ötmüş ve yarış başlamış.

Tavşan, yarışın başladığı gibi hızla koşmaya başlamış, çalıların, ağaçların arasından süzülmüş ve bir anda Kaplumbağa’nın göz önünden kaybolmuş. “Bu yarışı kazanmak çocuk oyuncağı!” diye düşünerek, bir çınar ağacının gölgesinde mola vermeye karar vermiş. “Kaplumbağa yavaş yavaş geliyor, uyandığımda da hâlâ zaman olacak,” diyerek keyifli bir şekilde ağacın altına uzanmış ve gözlerini kapatmış.

O sırada Kaplumbağa, tüm yavaşlığına rağmen sabırla ilerlemeye devam etmiş. Her adımında, Tavşan’ın ne kadar hızlı olursa olsun, yarışın sadece hızla kazanılamayacağını düşünmüş. Kaplumbağa ise durmamış, yorulmamış. Yavaşça ama istikrarlı bir şekilde ilerlemiş. Sonunda, Tavşan’ın uyuduğu ağacın yanına gelmiş

Tavşan uykuda olduğu için Kaplumbağa’nın yanından geçişi fark etmemiş. Kaplumbağa, Tavşan’ın uyuduğunu görmüş, gözlerinde bir ışık parlamış ama hemen yola devam etmiş. 

Nihayet Kaplumbağa, bitiş çizgisine yaklaşmış. Orman hayvanları büyük bir heyecan içinde onu bekliyormuş. “İşte geliyor, işte geliyor!” diye fısıldaşmışlar. Tavşan uyanmış, ama çok geç. Kaplumbağa sonunda finiş çizgisini aşmış ve ormanın tüm hayvanları sevinçle onu alkışlamışlar çünkü Kaplumbağa’nın dediği gibi, “Acelesi olmayan, yolunu şaşırmaz.”

Tavşan, uykusundan uyanıp finiş çizgisine vardığında, tüm orman hayvanlarının Kaplumbağa’yı alkışladığını görmüş. Yüzü kızarmış ama kendine gelip, “Hak ettin Kaplumbağa, tebrik ederim,” demiş.

Kaplumbağa gülümsemiş, “Hız her şey değildir, Tavşan. Sabır ve kararlılık da bir yarışı kazandırabilir,” demiş. O günden sonra Tavşan, hızının her şey olmadığını, sabır ve kararlılığın da önemli olduğunu anlamış ve Kaplumbağa’nın değerli dersini ömür boyu aklında tutmuş.

“Her zaman hızlı olmak zorunda değilsin, önemli olan asla durmamak.”