Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar, Renkli Rüyalar adında büyülü bir deniz varmış. Bu deniz, pembeler, maviler, sarılar ve yeşillerle dolu mercan adalarıyla süslüymüş. Renkli mercan resifleri, ışıl ışıl su altı mağaraları ve birbirinden farklı deniz canlılarıyla dolup taşan bu denizin derinlerinde ise pembe saçlarıyla denizlerde süzülen Sirena adında bir kraliçe yaşarmış. Sirena, denizaltı dünyasının güzelliklerini keşfetmeyi çok severmiş.

 

deniz kızı masalları - çevre konulu masallar
deniz kızı masalları / sirena masalı denizlerdeki kirlilik

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ GÜMÜŞ MERDİVEN: Bir uzay masalı

Denizlerdeki plastik kirliliği her geçen gün artıp, yaşam alanlarını tehlikeye sokmaya başlayınca Sirena, bir toplantı düzenlemeye karar vermiş. Renkli deniz anemonları, parlak renkli balıklar ve kumların altında yaşayan yengeçler büyük bir merak içinde toplantı yerine gelmiş.

denizlerdeki kirliliği anlatan masal - deniz kızı sirena

Sirena başlamış konuşmaya, “Denizlerdeki kirlilik çok arttı. Deniz suyundaki oksijen değeri her geçen gün düşüyor. Bu oksijene sadece balıkların değil, solunum yapan, besin zincirinde önemli yeri olan zooplanktonların da ihtiyacı var. Yaşam alanlarımız küçülüyor” demiş ve denizaltı dünyasının nasıl daha yaşanabilir bir yer haline getirilebileceği konusunu diğer canlılara da sormuş. 

Renkli pullarıyla ünlü Mavi Balık Maviş, kumların altında yaşayan Yengeç Yumuşakça ve zarif danslarıyla bilinen Su Anemonu Marsel başlamış kara kara düşünmeye.

Sonunda Renkli Rüyalar Denizi’ni daha temiz ve sürdürülebilir bir yer yapmak için Sirena, Maviş, Yumuşakça ve Marsel önderliklerindeki deniz canlıları, birlikte hareket ederek çeşitli projeler başlatmış.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ RENKLİ GÖKYÜZÜ

Maviş’in önerisi üzerine, denizaltındaki plastik atıkları temizlemek için “Birlikte Temizle, Birlikte Büyü!” adlı bir kampanya düzenlenmiş. Renkli balıklar, yengeçler ve diğer deniz canlıları, her hafta bir araya gelip çöpleri toplamış. Bu etkinliklerle deniz altı dünyası giderek temizlenmeye başlamış.

Yengeç Yumuşakça, “Denizaltı Bahçe Festivali” düzenlemiş. Festival sırasında, deniz kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılması ve korunması konusunda bilgilendirici konuşmalar yapılmış.

Su Anemonu Marsel ise zarif danslarıyla deniz altı dünyasının güzelliklerini anlatan bir gösteri düzenlemiş. Bu gösteriyle Marsel Renkli Rüyalar Denizi’nde birbirine olan bağlılığın ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu tüm deniz canlılarına hatırlatmış.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ PARMAK KIZ

Zamanla, Renkli Rüyalar Denizi eski ihtişamına kavuşmuş. Denizaltı dünyasındaki her canlı, birbirine ve doğaya karşı sorumluluklarının farkına varmış ve birlikte çalışmanın gücüyle denizlerini temiz ve sağlıklı bir yaşam alanı haline getirmiş.

Renkli Rüyalar Denizi, masalsı güzellikteki sularını koruyarak sonsuza kadar varlığını sürdürmüş.

deniz kızı masalları oku