UYKU PERİSİ NEDEN GEÇ KALDI?

Bir varmış, bir yokmuş… Perilerin, sihirlerin ve büyülerin olduğu bir evrende, çok tatlı minik bir kız çocuğu yaşıyormuş. Onun adı Mera’ymış. Mera, hayalperest bir ruha sahip olduğu için düşler ve rüyalar onun için çok önemliymiş. Mera, rüyalarına çok önem veriyormuş. Her akşam, uyku vakti gelince önce harika bir masal okur ve sonra yumuşak yatağına rahatça yerleşirmiş. Sonra gözlerini kapatır ve beklemeye başlarmış çünkü bir süre sonra sihirli bir uyku perisi penceresinden içeri süzülen ışıkla onun odasına girer ve onu sihirli bir yolculuğa davet edermiş.

Mera, her gece olduğu gibi o gece de masal kitabını okuduktan sonra yatağına yerleşmiş ve beklemeye başlamış ama o gün hiç uykusu yokmuş çünkü yarın Mera’nın doğum günüymüş. O kadar heyecanlıymış ki, yatağında bir o yana bir bu yana dönüyormüş. Gözlerinde hiç uyku yokmuş. Rüyalar diyarına gitmek için sabırsızlanan Mera, uyku perisinin oldukça geç kaldığını fark etmiş. Oysa her gece uyumak için yatağına gittiğinde uyku perisi hemen gelir, onu masallar diyarına götürürmüş.

Saat ilerlemiş, Mera’nın odasına dolunayın ışığı vuruyormuş ama Peri yokmuş. O gece neredeyse hiç uyuyamayan Mera, ertesi günü çok kötü geçirmiş. İnanabiliyor musunuz, kendi doğum gününde tüm arkadaşları eğlenirken o kendini hasta gibi hissediyormuş. Uyku vakti geldiğinde Peri ile konuşmak için sabırsızlanıyormuş. Oturup onu beklemeye karar vermiş ama o kadar yorgunmuş ki gözleri hemen kapanmış. 

O sırada odasına süzülen harika ay ışığıyla birlikte uyku perisi hemen belirmiş. Işıl ışıl kanatları masmaviymiş.

Havada narince süzülerek Mera’nın yanına gelmiş. Mera, uyku perisine neden bu kadar geç kaldığını sormuş. Uyku perisi, minik kanatlarını çırpmış ve yanıtlamış.

“Ben hiç geç kalmam Mera! Dün gece sen hiç gözlerini kapatmadın bende yanına gelemedim.” 

Mera, merak içinde sormuş. Şimdi nasıl geldin?

Uyku perisi, “Çünkü az önce yumuşak yatağına yerleştin ve gözlerini kapattın. Uyumak için gözlerini kapattığında ben hemen yanına gelirim.” demiş.

 

❤  NEDEN KORKARIZ?  KORKAK TAVŞAN VE FİL MASALI

Mera ve Uyku Perisi hiç vakit kaybetmeden Rüya Diyarı’na yolculuğa çıkmışlar ve sihirli bir maceraya başlamış. İkisi birlikte gökyüzünde uçan bir yatakta yükselmeye başlamış. 

İlk durakları bir Bulut Ülkesi’ymiş. Bulutların üzerinde yürüdükçe hafiflediğini ve sıcacık bir huzur hissiyle dolduğunu fark etmiş. Uyku perisi, “Bak, burada uyumanın sana sağladığı bir fayda daha var. Uyku, bedenini rahatlatır ve zihnin huzur bulur” demiş.

Daha sonra Mera ve Uyku Perisi, renkli bir gölün kenarında durmuş. Göldeki yansımalarla parlayan su damlacıkları, Mera’ya hayallerin gücünü anlatmış. Uyku perisi, “Uyku, hayallerinin gerçeğe dönüşeceği bir dünyanın kapısını aralar. Rüyalarında istediğin her şeyi yaşayabilirsin” diye açıklamış. 

❤  YENİ BİR MASAL KEŞFEDİN KÜÇÜK DENİZ KIZI MASALI

Sonraki durakları bir orman olmuş. Ağaçların arasından yürüyen Mera, huzurlu bir sessizliğin içine dalarken kuşların tatlı şarkılarına kulak vermişler. Uyku perisi, “Uyku, sana enerji verir ve gün boyunca keşifler yapmanı sağlar. Dinlenmek, yeni maceralara hazırlıklı olmanı sağlar” demiş.

Yolculuklarının sonunda, Mera ve Uyku perisi gökyüzünde yıldızlara uğramışlar. Işıl ışıl yıldızların üzerine uçarak konduklarında Mera’nın içini sıcacık bir huzur kaplamış.  Yıldızlar, Mera’ya güvenin önemini anlatmış. Uyku perisi, “Uyku, seni koruyan bir kalkan gibidir. Güvende hissettiğin bir ortamda hayallerini gerçekleştirme cesaretini bulabilirsin” diye açıklamış.

 

Mera, uyku perisiyle sihirli yolculuğunun sonunda gözlerini açmış. O gün oldukça güneşli, rüyalarındaki yıldızlar gibi ışıl ışıl bir günmüş. Yataktan kalkmadan önce “Güle güle uyku perisi!” diyerek, uyku perisine teşekkür etmiş. 

Mera, kendini çok zinde hissediyormuş. Bu yolculuk sayesinde uyumanın faydalarını keşfetmiş, rüyaların güzelliklerini deneyimlemiş ve güven duygusunu hissetmiş. Artık yattığında gözlerini kapatmayı unutmuyormuş ve yatağına güzelce yerleşip uyku perisini bekliyormuş. 

Uyku masalları okumayı ihmal etmiyormuş. Mera, her gece uyku perisiyle birlikte sihirli bir yolculuğa çıkarak rüyaların büyülü dünyasını keşfediyormuş.