KORKAK TAVŞAN VE FİL

Bir zamanlar kocaman bir fil ailesi varmış. Dede filler, torunları, kuzenleri ve neredeyse tüm akrabaları bir arada, Afrika’nın savanlarında ormanlarında geziyorlarmış. Yolculukları sırasında yorulmuş ve bir nehir bulmuşlar hemen suya girip serinlemeye karar vermişler. Her biri nehrin suyunu büyük hortumlarına çekip kendini yıkamaya başlamış. 

Tam o sırada biraz ilerde de bir grup tavşan duruyormuş.  Filleri gören tavşanlar korkuyla kaçışmışlar ancak gidecek pek yerleri yokmuş. Evlerine gidebilmek için nehirden karşıya geçebilmeleri gerekiyormuş. 

Fil ailesinin en küçüğü etrafta hoplayarak kaçışan tavşanları fark etmiş. Onlara doğru yürümeye başlamış ama bu tavşanları çok daha fazla korkutmuş. Bazı tavşanlar nehire düşmüş, bazıları korkudan dona kalmış. Küçük fil tüm bunlardan habersiz, dona kalan tavşanlardan birine yaklaşmış ve şöyle demiş: “Niçin suya girmek istemiyorsunuz? Suya atlayın, suyun tadını çıkarın!” 

❤  RESİMLİ MASALLARI KEŞFEDİN DERSTE SALYANGOZ YARIŞTIRAN SİNCAP

Minik tavşan o kadar çok korkmuş ki ona yanıt bile verememiş. Öylece küçük file bakıyormuş.

Küçük fil, sorusunu tekrar etmiş. ” Neden cevap vermiyorsun minik tavşan, gel birlikte suya girelim

Korkudan ne yapacağını bilemeyen tavşan, kekeleyerek cevap vermiş. “Aslında bizde karşıya geçmek istiyorduk, ama bizim gibi küçük hayvanlar suya giremez” Küçük tavşan biraz yutkunduktan sonra devam etmiş: “Hem siz filler çok büyüksünüz, bizi yiyebilirsiniz”

Küçük fil gülerek cevap vermiş: “Biz tavşan yemiyoruz ki! ”  

❤  RESİMLİ MASALLARI KEŞFEDİN MUTLU PAPATYA MASALI

Çok kocaman oldukları için fillerin onları yiyeceğini zanneden tavşanlar filin bu yanıtına çok şaşırmışlar. 

Korkusu biraz azalan tavşan hemen sormuş, “Peki ya diğerleri? Onlar senden de büyük

Küçük fil yanıtlamış: “Bak minik bilgisiz tavşan, biz filler büyük olabiliriz ama otçul hayvanlarız yani ağaç kabukları ya da meyvelerle besleniriz. Bizden korkmanıza gerek yok. Sırtıma çıkın, sizi karşıya geçireyim.

Tavşanlar sevinçle küçük filin teklifini kabul etmiş ve onun sırtına binmişler. Küçük fil yavaşça nehre doğru yürümüş ve tavşanları karşı kıyıya geçirmiş. Tavşanlar sevinçle karşı kıyıya ulaşmışlar ve evlerinin yolunu tutmuşlar. Korkak tavşan ve fil masalı da burada bitmiş.

Bu masal, bize ön yargının ve bilgisizliğin gereksiz korkulara neden olduğunu hatırlatır.