UYKU ROBOTLARI MASALI

Zaman zaman içinde evren zaman tünelinde… Önemli olayların olduğu El Segundo adında bir yerde, insanlar şehirde bir o yana bir bu yana giderek her gün ama her gün çalışırmış. Bir çoğu da bundan memnunmuş. Gel zaman git zaman, bu kocaman şehirde, önemli bir sorun ortaya çıkmış.  Hiç bir insan doğru dürüst uyuyamıyormuş. Geceleri yatakta bir o yana bir bu yana dönüp duran herkes uykusuzluktan şikayet ediyormuş. Bu durum şehirde çok büyük bir karmaşaya neden olmuş. Herkes sürekli olarak yorgun ve dikkatsizmiş.  İnsanlar yollarda, kaldırımlarda uyuklarken bulunuyormuş. Şehirde herkesin gözleri şişmiş, uykusuzluktan kimsenin tek bir parmağını kaldıracak enerjisi kalmamış. Anneler ve babalar işine gidemez, çocuklarına yemek bile hazırlayamaz olmuş. Direksiyon başında uykusuz şoförler kazalara neden oluyormuş. Hatta çöp toplayan işçiler bile işlerini doğru düzgün yapamadığı için şehir kocaman bir çöplüğe dönmek üzereymiş. Uykusuzluk tüm şehri etkisi altına almış, ayrıca kimse güzel rüyalar göremediği için herkes sinirli ve mutsuzmuş.

Şehrin önde gelenleri bu duruma bir çare bulmaya çalışmışlar ancak pek sonuç alamamışlar. Tek çare bilim insanlarındaymış ancak onlarda uykusuz oldukları için bilim çalışmaları bile çok yavaş ilerliyormuş. 

Bir süre sonra bir nihayet bilim insanlarından güzel bir haber gelmiş. İnsanların uyku sorunlarına yardımcı olmak için özel bir icat yapılmış: Uyku Robotları. 

Bu robotlar, insanların uyku düzenini düzene sokmak ve onlara huzurlu bir gece uykusu sağlamak için tasarlanmış. Her gece, insanlar yataklarına uzandıklarında, Uyku Robotları sessizce odalara girer ve rahatlama ve uyku için gerekli olan ortamı yaratmak için çalışırmış. Bu gerçekten de işe yaramış. Uyku robotları hava karardığında şehri tek tek geziyor ve herkesin güzel bir uykuya dalmasına yardımcı oluyorlarmış.  

❤  MACERA DOLU BİR MASAL  MUTSUZ AMBULANS

Güzelce uyumaya başlayan şehirde, karmaşa yavaş yavaş ortadan kalmaya başlamış. Bilim insanları da artık daha iyi uyuduğu için daha iyi uyku robotları yapabilmeye başlamışlar. Bir gün, eğlenceli bir bilim insanı, “Rüyakar” adında yeni nesil bir uyku robotu icat etmiş. Bu robot en son sürümmüş. Rüyakar, diğer Uyku Robotlarından farklı olarak, insanların sadece uyumasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlara gerçek rüyalar da sunabiliyormuş. Bu özelliğiyle, insanların gecelerini daha heyecanlı ve keyifli hale getirirmiş. 

Bir gün, hava karardığında Rüyakar yine şehri kapı kapı dolaşmaya başlamak için yola koyulmuş. Rüyakar, tatlı ışıklar saçan, çok güzel melodiler çalabilen, hem akıllı hem de çok şık bir robotmuş. Önce hala uykusuzluk sorunuyla mücadele eden Atlas’ın yanına gidecekmiş. Atlas, o sırada yatağına uzanmış, annesinin anlattığı masalı dinlerken uyumaya çalışıyormuş. Rüyakar, sessizce odaya girmiş. Kısa bir süre sonra Uyku robotununda etkisiyle Atlas, rüyaların gücüne kapılarak uykuya dalmış. 

Atlas o gece büyülü bir dünyanın kapılarını aralamış. Uyku robotu sayesinde hayallerinin çok daha ötesinde bir gece geçirmiş. Çikolata dolu bir havuzda yüzmüş. Dinozorlarla dans etmiş, daha önce hiç görmediği sıra dışı yaratıklarla tanışmış. Hatta çizgi filmde gördüğü karakterlerle komik sohbetler etmiş.

Sabah olduğunda ise harika bir enerjiyle uykusunda uyanmış. Gördüğü muhteşem rüyanın etkisiyle vücudu dinlenmiş, keyfi çok yerindeymiş ve yüzünde mutlu bir gülümsemeyle odasındaki Rüyakar’ı fark etmiş. Son teknoloji bu harika robot, ona rüyasının nasıl olduğunu sormuş. Atlas, büyük bir keyifle anlatmaya başlamış. “O kadar gerçek gibiydi ki inanamıyorum, en çok sevdiğim şeyleri nereden bildin? Rüyalarım harikaydı, dinazorlara bayılırım. Çikolata havuzunda yüzmek o kadar ilginçti ki anlatamam. Nasıl bu kadar güzel rüyalar yaratabildin?” demiş.  Rüyakar, Atlas’a tatlı mekanik bir sesle yanıt vermiş “Ben son teknoloji gelişmiş bir robot olabilirim ancak senin en sevdiğin şeyleri bilmiyordum. Rüyanda gördüklerin tamamen senin güçlü hayal gücünün eseri

Atlas, duyduklarına inanamamış. Ben uykusuzluk çekiyor, bir türlü rüya göremiyordum. Senin sayende harika bir gece uykusu çektim. Bu nasıl benim başarım olabilir ki demiş.

 

Rüyakar, ilginç sesler çıkarıp onu yanıtlamak üzere biraz hesap yapmış ve yanıtlamış. “Ben yalnızca uyku için doğru ortam yaratırım. İyi bir gece uykusu için karanlık bir oda, serin ve rahat bir yatak, güzel bir melodi ve tatlı kokular yeterli olur. Senin harika hayal gücün o zaman çalışmaya başlar ve geceyi harika geçirmene neden olur” demiş.

Atlas, rüyalarını kendi kendisine yaratabildiğini öğrendiği için çok mutlu ve gururluymuş. Ertesi gece daha güzel rüyalar yaratabilmek için sabırsızlanıyormuş. Rüyakar, Ela’nın güvenini hissederek gülümsemiş ve diğer insanların da rahat bir uyku için yardımına ihtiyaç duyabileceğini söyleyerek Atlas’ın yanından ayrılmış.

Bu olaydan sonra, Rüyakar, diğer insanlara da gerçek rüyalar sunmaya ve onlara huzurlu bir uyku sağlamaya devam etmiş. Uyku Robotlarından vazgeçemeyen insanlar zamanla kendi başlarına ne kadar iyi uyuyabildiklerini fark etmeye başlamışlar. Yatak odalarını yeniden düzenlemişler. Tüm şehir, Rüyakar’ın eşsiz yeteneklerini öğrenmiş ve uyku robotlarına ihtiyaç duymadan uyumaya başlamışlar.

Masal da burada bitmiş.

Masalları geliştirebilmem için yorumlarınız çok değerli, lütfen fikirlerinizi esirgemeyin. Sevgilerimle Bahar.