Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar, uzak dağların eteklerinde, yeşil vadiler arasında bir köy varmış. Doğanın kucakladığı, tertemiz havasıyla bilinen bu köydeki evler ahşap ve taş detaylarıyla süslü, evlerin bahçeleri çiçeklerle doluymuş.

Köyün meydanında ise büyük ve eski bir çınar ağacı varmış. Bu ağacın altında köy halkı bir araya gelir, bol bol sohbet ederlermiş. Bu köyde bir de Arden adında bir genç varmış.  Arden, bilge bir dede tarafından eğitilmiş ve köyündeki herkes tarafından sevilen biriymiş. Bilgisi ve bilgelik dolu sözleriyle köy halkını aydınlatır, sorunlarına çözümler bulurmuş.

Bu mutlu ve huzurlu köyde bir gün güneş kendini daha da hissettirmeye başlamış. Güneşin sevgi dolu ışıkları,  yerini gittikçe aşırı sıcağa bırakmış. Bir zamanlar berrak ve coşkulu akan nehirler, pınarlar halkın su kaynaklarını bilinçsiz kullanmasının da etkisiyle kurumaya başlamış. Serinliğiyle ünlü köy çeşmeleri sularını kaybetmiş.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ ÇİZMELİ KEDİ MASALI

Köy halkı, bu durumu endişeyle izlerken, Arden hemen harekete geçmiş ve sihirli bir örtü yapmış. Sihirli örtü, güneşin sıcak ışınlarını emiyor, bu sayede gölge oluşturuyormuş. Bitkileri, güneşin zararlı etkilerinden koruyan sihirli örtü sayesinde sular da buharlaşmadan toprakta kalıyor, bitkilerin köklerine ulaşabiliyormuş.

Arden bununla yetinmemiş köyde seminerler düzenleyip bilinçli su tüketimine yönelik halkı bilgilendirmeye başlamış. Damlayan muslukları tamir etmekten, sulama sistemlerini daha etkili kullanmaya kadar her ayrıntıyı anlatmış. Su kaynaklarının korunması için neden birlikte hareket etmeleri gerektiğini paylaşmış, tarımdan ev işlerine kadar her alanda su tasarrufu sağlamak için önerilerde bulunmuş.

Sihirli örtü, güneşin sıcak nefesine karşı doğal bir kalkan oluşturup köyün tarımsal üretimini korurken, köy halkının bilinçlenmesiyle suyun tasarruflu kullanılması ve tarımın sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi sağlanmış.

Arden’in liderliğindeki bu bilinçlendirme süreci, köyde sürdürülebilir bir çevre anlayışının gelişmesine katkı sağlamış. Köydeki su kaynakları kurtulmuş ve her şey normale dönmüş. Bu masal da burada bitmiş.