ASLAN, TiLKi VE ESEK MASALI

Aslan, tilki ve eşek masalı, Yunan Masalcı Ezop tarafından M.Ö. 6. yüzyılda anlatıldığı düşünülmektedir. 

☆  Aslan, eşek ve tilki masalı oku
☆  Okunma Süresi 6 dakika

Bir varmış… bir yokmuş… Gökyüzüne kadar uzanan, koyu yeşil yapraklı kocaman ağaçların, sık sarmaşıkların ve gümbür gümbür akan şelalerin olduğu büyük bir ormanda, yaşlı bir aslan, krallıktan çekilince yalnız kalmış ve kimse onu arayıp sormaz olmuş. Ormanda yalnız yalnız gezerken, bir tilkiye rastlamış. Tilki de ormanda yalnız yalnız dolanıyormuş. Yaptığı kurnazlıklar ve kötü oyunlar nedeniyle o da yalnız kalmış, artık hiçbir arkadaşı onu yanında istemiyormuş. O sırada ağaçların arasından sallana sallana yürüyen bir eşek çıkagelmiş. Hiçbir işi doğru olarak yapamayan eşek köyden kovulmuş artık ormanda yaşamak zorundaymış. O da koskoca ormanda yapayalnızmış. Aslan, tilki ve eşek hikayesi böyle başlamış. 

➽  Bölüm 1:

Aslan, Tilki ve Eşek arkadaş oluyor

Ormanın derinliklerinde yolları kesişen Aslan, Tilki ve Eşek yalnızlıklarına çare görüp hemen birbirleriyle tanışmışlar. 
Yaşlı Aslan içinden “Yalnız başına avlanmak hiç eğlenceli olmuyor şu tilkiye söyleyeyim de bugün ava birlikte gidelim.” diye düşünmüş. Tilki ise uzun zamandır avlanamadığı için açmış, aslanı görünce içinden “şu aslan avlansa da bende bir kurnazlık yapıp onun yemeğini alsam” diye düşünmüş. Eşek ise tembelliğinden hiçbir şey düşünmemiş.

Gel gelelim bu üçlü öyle böyle aralarında anlaşıp, ava çıkmaya karar vermişler. 

Aslan yaşlı ve kocaman patilerini sağlam bir şekilde yere vurmuş. “Maden öğle gidip bir  şeyler avlayalım” demiş ve hızlı hızlı yürümeye başlamış. Yaşlı aslan,  eski günlerdeki gibi bazen hala kendisini kral zannediyormuş. Tilki hemen arkasından sinsi bakışlar atarak yürüyormuş. Ben günlerce pusu kursam şu yaşlı aslanın yakaladığı av kadar çok yemeğe sahip olamam. “O yakalasın bende afiyetle yerim” demiş. Avare eşek en arkadan geliyormuş. Karnı da çok açmış ama hem avlanmayı da beceremiyor hem de her şeyi eline yüzüne bulaştırıyormuş. Eşek yüzünden birçok av kaçırmışlar. 

EĞLENCELİ BİR MASAL KEŞFEDİN KURABİYE ADAM MASALI

➽  Bölüm 2:

Aslan, Tilki ve Eşek masalı: av

“Aslan, tilki ve eşek gün boyu o civar senin bu civar benim dolanmışlar. Oldukça da yorulmuşlar ama bir türlü karınlarını doyuracak bir av bulamamışlar. Akşamüzerine doğru, hava pembe mavi alacakaranlıkken, ağaçların arasında bir geyik görmüşler. 

Yaşlı aslan: Hadi bakalım, sizin yüzünüzden aç kalacağım. Karnınızı doyurmak istiyorsanız herkes görev başına demiş ve geyiği kaçırmadan yakalamak için plan yapmaya başlamış. Tilki, yaşlı aslanı ilgiyle dinler gibi görünse de aslında pek oralı değilmiş. Tilki “Onlar yakalasın, ben zaten hızlı yiyorum en çok az ben yorulurum, en çok ben yerim” diye düşünmüş.

Anlatacakları bittikten sonra aslan eşeğe dönmüş:

Planı anladın mı eşek? Yine avı ürkütüp kaçırma sakın. Kim ne kadar iş yaparsa o kadar yiyecek” demiş.

Eşek, şaşkın gözlerle Aslan’a bakmış ve kendinden emin bir şekilde:

Ben hazırım yakalayalım o avı demiş.  

➽  Bölüm 3:

Aslan, Tilki ve Eşek masalı: EN BÜYÜK PARÇAYI KİM YEMELİ? 

Ağacın arkasında pusu kurmuşlar. Plan tombul geyiğin etrafını sarmakmış. Böylece kaçamayacak ve aslanın pençelerinin arasına düşecekmiş. Aslan, herkesin harekete geçmesi için işaret vermiş ve geyiğin üzerine atılmış. Ne var ki, ne Tilki  ne Eşek yerinde değilmiş. Geyik neredeyse kaçıyormuş ki, aslan onu bir hamlede yere indirmiş.

Yaşlı haline rağmen avı yakalamayı Aslan, Tilki ve Eşek’in ona yardım etmemiş olmasına bozulmuş ve eşeği yanına çağırmış

-Gel bakalım tembel eşek, maden bir işe yaramadın. Bari şu geyiği sen parçala da şu aç karnımı doyurayım artık demiş ve eşekten geyiği üçü arasında paylaştırmasını söylemiş.

Eşek, sallana sallana geyiğin yanına gitmiş. Onun bu yavaşlığı bile insanı sinir etmeye yetiyormuş. Eşek, tam geyiği 3 eşit parçaya bölüyormuş ki, aslan sinirden küplere binmiş ve kocaman pençesini çıkararak eşeğe savurmuş. Eşek oracıkta yığılıp kalmış. 

❤  BU MASALA BENZER MASALLAR İSTEYENLERE EZOP MASALLARI OKU

Yaşlı Aslan: 

Ben ormanların kralı aslanım. O geyiği de ben yakaladım. Siz hiç bir şey yapmadınız. Eşitlik bu mu şimdi? Avanak eşek! Bize bir sürü av kaçırttın. Tüm gün tembel tembel oturdun ve bu işi bile düzgün beceremedin. Bir de benimle eşit parçaya sahip olmak istiyorsun” diye kükremiş. 

Yaşlı aslan, daha sonra gözlerini tilkiye çevirmiş ve “Kalk şu geyiği sen paylaştır bakalım” demiş. 

Kurnaz tilki, geyiği parçalara ayırmış ve kendisine küçücük bir parça alan tilki, aslana geyiğin tamamını uzatmış.

Bu durumdan oldukça hoşnut görünen Aslan, Tilki’ye dönüp “Aferin akıllı Tilki. Hem akıllısın hem de naziksin.  Söyle bakalım; bu nezaketi nerden öğrendin?” diye sormuş. 

Tilki sesi titreye titreye cevap vermiş

“Dürüst olmak gerekirse efendim. Size hakikati söylemek istiyorum. Ben bu dersimi az önce, şu yerde yatan yaralı tembel eşekten öğrendim.” diye cevap vermiş.  

7 Yorumlar
 1. Masalı beğendim fakat yazım hataları var.

  Yanıtla
 2. Masalı beğendim fakat yazım hataları var.

  Yanıtla
  • Merhaba… Site üzerinde hala çalışmalarım devam ediyor. Bu önemli sorunu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. En kısa zamanda yazım hataları ile ilgili kontrollerimi gerçekleştireceğim.

   Yanıtla
 3. Sonnunu bsğlayamamışsınız

  Yanıtla
  • İlk fırsatta tekrar gözden geçireceğim. Konuyla ilgili fikriniz varsa, destek olursanız çok sevinirim.

   Yanıtla
 4. bu masali dinlemek isledigimde basga bir masal soyliyor 12 prenses masalyny soyliyor

  Yanıtla
  • Hemen inceleyip düzenleyeceğim, uyarınız için teşekkür ederim

   Yanıtla
Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir