Bir varmış, bir yokmuş… Gökyüzüne kadar uzanan koyu yeşil yapraklı, kocaman ağaçların, sık sarmaşıkların ve gümbür gümbür akan şelalelerin olduğu büyük bir ormanda yaşayan yaşlı Aslan, krallıktan çekilince yalnız kalmış ve kimse onu arayıp sormaz olmuş. Yaşlı Aslan, tüm heybetiyle ormanda yalnız yalnız gezerken, Tilki’ye rastlamış. Tilki de ormanda yalnız yalnız dolanıyormuş. Yaptığı kurnazlıklar ve kötü oyunlar nedeniyle o da yalnız kalmış, artık hiçbir arkadaşı onu yanında istemiyormuş. O sırada ağaçların arasından sallana sallana yürüyen bir Eşek çıkagelmiş. Hiç bir işi doğru olarak yapamayan Eşek köyden kovulmuş, artık ormanda yaşamak zorundaymış. O da koskoca ormanda yapayalnızmış. Aslan, Tilki ve Eşek masalı da böyle başlamış.

aslan, tilki ve eşek masalı
aslan, tilki ve eşek masalı

Aslan, Tilki ve Eşek arkadaş oluyor

Ormanın derinliklerinde yolları kesişen Aslan, Tilki ve Eşek yalnızlıklarına çare görüp hemen birbirleriyle tanışmışlar. Yaşlı Aslan içinden “Yalnız başına avlanmak hiç eğlenceli olmuyor, şu Tilki’ye söyleyeyim de bugün ava birlikte gidelim.” diye düşünmüş. Tilki ise uzun zamandır avlanamadığı için açmış, Aslan’ı görünce içinden “Şu Aslan avlansa da bende bir kurnazlık yapıp onun yemeğini alsam” diye düşünmüş. Eşek ise tembelliğinden hiçbir şey düşünmemiş.

Gel gelelim, bu üçlü öyle böyle aralarında anlaşıp ava çıkmaya karar vermişler.

 

eşek aslan ve tilki masalı
Aslan, yaşlı ve kocaman patilerini sağlam bir şekilde yere vurmuş. “Madem öyle gidip bir şeyler avlayalım” demiş ve hızlı hızlı yürümeye başlamış. Yaşlı aslan, eski günlerdeki gibi bazen hala kendisini kral zannediyormuş. Tilki hemen arkasından sinsi bakışlar atarak yürüyormuş. “Ben günlerce pusu kursam, şu yaşlı aslanın yakaladığı av kadar çok yemeğe sahip olamam. O yakalasın, ben de afiyetle yerim” demiş. Avare Eşek en arkadan geliyormuş. Karnı da çok açmış ama hem avlanmayı beceremiyor hem de her şeyi eline yüzüne bulaştırıyormuş. Eşek yüzünden birçok av kaçırmışlar.

EĞLENCELİ BİR MASAL KEŞFEDİN KURABİYE ADAM MASALI

aslan tilki ve eşek masalı

Aslan, Tilki ve Eşek masalı: Av 

Aslan, Tilki ve Eşek gün boyu o civar senin bu civar benim dolanmışlar. Oldukça da yorulmuşlar, ama bir türlü karınlarını doyuracak bir av bulamamışlar. Akşam üstü, hava pembe mavi alacakaranlıkken, ağaçların arasında bir geyik görmüşler. Yaşlı aslan “Hadi bakalım, sizin yüzünüzden aç kalacağım. Karnınızı doyurmak istiyorsanız, herkes görev başına!” demiş ve geyiği kaçırmadan yakalamak için plan yapmaya başlamış. Tilki, yaşlı aslanı ilgiyle dinler gibi görünse de aslında pek oralı değilmiş. Tilki “Onlar yakalasın, ben zaten hızlı yiyorum. En çok az ben yorulurum, en çok ben yerim” diye düşünmüş.

Anlatacakları bittikten sonra Aslan Eşek’e dönmüş “Planı anladın mı Eşek? Yine avı ürkütüp kaçırma sakın. Kim ne kadar iş yaparsa, o kadar yiyecek.” demiş. Eşek, şaşkın gözlerle Aslan’a bakmış ve kendinden emin bir şekilde “Ben hazırım, yakalayalım o avı.” demiş.

tilki, aslan ve eşek masalı

Aslan, Tilki ve Eşek masalı: EN BÜYÜK PARÇAYI KİM YEMELİ? 

Ağacın arkasında pusu kurmuşlar. Plan, tombul geyiğin etrafını sarmakmış. Böylece kaçamayacak ve aslanın pençelerinin arasına düşecekmiş. Aslan, herkesin harekete geçmesi için işaret vermiş ve geyiğin üzerine atılmış. Ne var ki, ne Tilki ne de Eşek yerinde değilmiş. Geyik neredeyse kaçıyormuş ki Aslan onu bir hamlede yere indirmiş.

Yaşlı haline rağmen avı yakalamayı Aslan, Tilki ve Eşek’in ona yardım etmemiş olmasına bozulmuş ve eşeği yanına çağırmış.

“Gel bakalım tembel eşek, madem bir işe yaramadın. Bari şu geyiği sen parçala da şu aç karnımı doyurayım artık!” demiş ve Eşek’e geyiği üçü arasında paylaştırmasını söylemiş.

 

❤  BU MASALA BENZER MASALLAR İSTEYENLERE EZOP MASALLARI OKU

Eşek, sallana sallana geyiğin yanına gitmiş. Onun bu yavaşlığı bile insanı sinir etmeye yetiyormuş. Eşek, tam geyiği üç eşit parçaya bölüyormuş ki Aslan sinirden küplere binmiş ve kocaman pençesini çıkararakEşek’e savurmuş. Eşek oracıkta yığılıp kalmış.

Yaşlı Aslan, “Ben ormanların Kralı Aslan’ım. O geyiği de ben yakaladım. Siz hiçbir şey yapmadınız. Eşitlik bu mu şimdi? Avanak Eşek! Bize bir sürü av kaçırttın. Tüm gün tembel tembel oturdun ve bu işi bile düzgün beceremedin. Bir de benimle eşit parçaya sahip olmak istiyorsun” diye kükremiş.

Yaşlı Aslan, daha sonra gözlerini Tilki’ye çevirmiş ve “Kalk şu geyiği sen paylaştır bakalım.” demiş.

Kurnaz Tilki, geyiği parçalara ayırmış ve kendisine küçücük bir parça alan Tilki, Aslan’a geyiğin tamamını uzatmış.

 

 

aslan, eşek ve tilki masalı
Bu durumdan oldukça hoşnut görünen Aslan, Tilki’ye dönüp “Aferin akıllı Tilki. Hem akıllısın hem de naziksin. Söyle bakalım; bu nezaketi nereden öğrendin?” diye sormuş.

Tilki sesi titreye titreye cevap vermiş:

“Dürüst olmak gerekirse efendim. Size hakikati söylemek istiyorum. Ben bu dersimi az önce, şu yerde yatan yaralı tembel Eşek’ten öğrendim.”

Yaşlı aslan, Eşek’i yere savurduğu için pişmanlık duymuş ve ona doğru yaklaşmış. Eşek’i kaldırmak için yardım etmiş ve yaralarını sarmış. Eşek, Aslan’ın samimiyetini hissedince affetmiş ve özür dilemiş.

Birlikte geyiği paylaşmışlar, her biri ihtiyaçlarına göre bir parça almış. Aslan, Tilki’ye şöyle bir bakmış ve onun başkalarının tecrübesinden ders çıkarmasını takdir etmiş. Eşek ise dersini almış ve artık daha dikkatli olacağına söz vermiş.

Bu olaydan sonra, Aslan, Tilki ve Eşek birlikte ormanda dostça yaşamışlar. Her biri kendi yeteneklerini kullanarak birbirlerine yardım etmişler ve kardeşlik içinde bir arada yaşamışlar. Ve böylece, bu masalın sonu güzel bir dostluk ve dayanışma örneğiyle son bulmuş.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ LEYLEK İLE KURT MASALI