Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde Alaaddin adından bir genç varmış. Siyah gür saçları ve çevik görüntüsüyle dikkat çeken Alaaddin aynı zamanda çok çalışkan ve yardımsever bir gençmiş. Bir gün yardım ettiği yaşlı bir adam Alaaddin’den kapalı bir mağarada bulunan eski bir lambayı getirmesini istemiş ve ona sihirli bir yüzük vererek; “Olur da mağaradan çıkamazsan bu yüzüğü kullan.” Demiş. Alaaddin, yaşlı adamın isteğini yerine getirmek için mağaranın yanına varmış.

Mağara gizemli olduğu kadar çok da ürkütücü gözüküyormuş. Alaaddin cesaretini toplamış ve mağaraya girmiş. Mağaranın içinde ilerleyen Alaaddin nihayet lambayı bulmuş. Lambanın tozlu olduğunu görünce temizlemeye başlayan Alaaddin lambayı yere düşürmüş. Lambanın düşmesiyle birden bir Cin belirmiş.

Alaaddin şaşkınlıkla olan biteni izlerken Cin Alaaddin’e dönmüş ve “Dile benden ne dilersen?” demiş. Alaaddin ise gördükleri karşısında o kadar şaşkınmış ki sadece “Sen de kimsin?” diyebilmiş. Cin ise “Ben bu lambanın ciniyim, her dileğini yerine getirebilirim” diye karşılık vermiş.

Alaaddin o an anlamış onu mağaraya gönderen kişinin niyetinin kötü olduğunu. Cin’e dönüp “Bu kötü kalpli adamı uzaklara gönder de kimseye zarar vermesin.” demiş.

Cin Alaaddin’in isteğini hemen yerine getirmiş, kötü kalpli adamı çok uzaklara göndermiş. Lamba da Alaaddin’in olmuş.

Günler sonra Aladdin pazarda dolaşırken, Prenses Yasemin’i görmüş. Prensesi görür görmez ona aşık olmuş. Prenses de aynı hisle Aladdin’e vurulmuş. Yasemin’in bir sultanın kızı olduğunu öğrenen Aladdin önce umutsuzluğa kapılmış, sonra aklına Sihirli Lamba ve Cin gelmiş. Sultan’a pahalı hediyeler gönderirse, Prenses Yasemin’in kendisiyle evlenmesine onay vereceğini düşünmüş.

Aladdin Cin’in büyülü gücü sayesinde her gün saraya altınlar, elmaslar birbirinden değerli mücevherler göndermiş. Sultan, bu görkemli hediyeler karşısında şaşırsa da memnuniyetini gizlememiş ve Alaaddin’den hep daha fazlasını istemiş.

Sultanın istekleri devam ederken her akşam ayın ışığı altında Prenses Yasemin, sarayın balkonunda Alaaddin’i bekliyor, Alaaddin de uçan halısıyla gökyüzünde süzülüp sevgilisi Yasemin’in yanına varıyormuş.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ SAMAN, KÖMÜR VE FASULYE

İki sevgili sonunda zorlukları ve sultanın aşırı isteklerini aşarak birbirlerine kavuşmuş, ömür boyu sürecek bir aşkın ilk adımlarını atarak evlenmişler. Alaaddin düğün devam ederken sihirli lambasını almış, bir güzel ovduktan sonra çıkan Cin’den Prenses Yasemin ile yaşayacakları kocaman, bahçeli bir saray inşa etmesini istemiş.

Yüksek duvarları, işlemeli mermer sütunları ile göz alan sarayın bahçesinde renkli çiçek bahçeleri, egzotik bitkiler, kocaman ağaçlar ve yürüyüş yolları varmış.  Sarayın içi değerli taşlarla işlenmiş mozaiklerle kaplıymış. Duvarlarda freskler, paha biçilmez tablolar yer alırken, yerlerde ipek halılar seriliymiş.

Bir gün Alaaddin şehre inmiş, Yasemin evde onu beklerken “Eski lambalar alırım, yenilerini veririm.” diyen bir ses işitmiş. Evdeki lambanın sırrını bilmeyen Yasemin Aladdin’in çok sevineceğini düşünerek sihirli lambayı adama vermiş. Meğer eskici diye dolaşan kişi kötü niyetli yaşlı adamdan başkası değilmiş. Lambayı ele geçiren yaşlı adam Cin’den içinde prenses ile birlikte sarayı başka bir yere taşımasını istemiş. Cin yaşlı adamın isteğini hemen yerine getirmiş ve sarayı taaa Afrika Kıtası’na taşımış.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ FİNO KÖPEĞİNİ KISKANAN EŞEK!

Alaaddin eve döndüğünde bir de bakmış ne saray var ne de Yasemin. Ne yapabilirim, diye düşünürken aklına yaşlı adamın ona lambayı sağ salim getirmesi için verdiği sihirli yüzük gelmiş. Hemen parmağına takmış, yüzüğü ovuşturmuş ve Cin’in gelmesini beklemiş. Kısa bir süre sonra, Cin karşısında belirmiş. Alaaddin’e sormuş: “Ey Alaaddin, ne dileğin var?”

Alaaddin, sarayın geri gelmesini ve prenses Yasemin’in yanına dönmesini istemiş. Cin, bu isteği kabul etmiş. Saray ve prenses, eski yerine geri dönmüş ancak lamba kötü niyetli yaşlı adamda kalmış. Alaaddin, Prenses Yasemin’e sihirli lambanın gerçek gücünü ve yaşlı adamın çok tehlikeli olduğunu anlatarak lambayı ondan almak için bir plan yapmaya davet etmiş. Biraz düşününce sihirli yüzük aracılığıyla lambanın içindeki Cin’e ulaşıp yaşlı adamın kötü niyetli olduğunu anlatma fikri gelmiş. Yüzük aracılığıyla Cin’i çağırmış ve yaşlı adamın dünyanın kötülüğü için sihirli lambayı kullanacağını anlatmış.

Cin, Alaaddin’in söyledikleriyle yaşlı adamın tehlikesini anladığında, hemen yardım etmeye karar vermiş. Sahip olduğu güç sayesinde yaşlı adamın kendisine dokunamamasını sağlamış, onu bir daha saraya ulaşamayacağı kadar uzağa göndermiş.

O günden sonra Sihirli Lamba Cin’i, Alaaddin ve Prenses Yasemin hep birlikte mutlu bir hayat yaşamışlar.