KOMŞUNUN KUYUSU MASALI

Bir zamanlar, uzak bir köyde yaşayan, kendi halinde dürüst bir çiftçi varmış. Bu çiftçi, çiftliğindeki ekinlerin beslenebilmesi için güçlü bir su kaynağı arıyormuş. Derken bir gün yan komşusu ona bir kuyu satmayı teklif etmiş. Bizim çiftçi sevinçle bu teklifi kabul etmiş ve kuyuyu satın almış.

Ertesi gün çiftçi, kuyudan su çekmek için gitmiş, ancak komşusu ona su vermeyi reddetmiş. Çiftçi şaşkın ve üzgün bir şekilde komşusuna nedenini sormuş. Komşu gülerek, “Ben sana suyu değil, kuyuyu sattım” demiş. 

❤  NEDEN KORKARIZ?  KORKAK TAVŞAN VE FİL MASALI

Adam bir an itiraz edecek gibi olsa da komşusuyla olan konuşmaları anımsamış ve komşusunun ona suyu değil, kuyuyu sattığını fark etmiş. Çiftçi büyük bir üzüntüyle kalan suya bakakalmış ama komşusunun onu kandırdığının da farkındaymış. Çiftçi, adalet istemek için ülkenin bilge imparatoruna başvurmuş. İmparator, hemen en bilge danışmanı Birbal’ı çağırtmış ve durumu anlatmış.

Birbal, komşunun yanına gidip durumu sormuş: “Neden çiftçinin kuyudan su almasına izin vermiyorsun? Sonuçta kuyuyu ona sattın, değil mi?

Komşu, kurnaz bir şekilde cevap vermiş: “Evet, Birbal, kuyuyu çiftçiye sattım, ancak içindeki suyu satmadım. Dolayısıyla çiftçinin kuyudan su çekmeye hakkı yoktur.” demiş. 

❤  YENİ BİR MASAL KEŞFEDİN KÜÇÜK DENİZ KIZI MASALI

Bilge Birbal, düşünceli bir şekilde cevaplamış: “Anladım. Eğer kuyuyu sattıysan, o zaman çiftçinin kuyusunda bu suyu tutmaya hakkın yok. Ya çiftçiye kira ödeyeceksin ya da hemen suyu çıkartacaksın.

Komşu, bir an düşünmüş kuyudan suyu çıkarmanın imkanı elbette yokmuş. Kurnaz planının işe yaramadığını anlayınca utanarak özür dilemiş.

Çiftçi ise sevinçle kuyusundan suyu almış ve çiftliğine dönmüş. Birbal’ın adaleti sağlama konusundaki bilgeliği dilden dile yayılmış. Onun sayesinde çiftçi hakkını almış ve kurnaz komşuda adaletin olduğu yerde ucuz kurnazlıkların işe yaramadığını anlamış. 

O günden sonra köydeki herkes, Bilge Birbal’ın adaletin simgesi olduğunu bilmiş ve ona büyük saygı göstermiş.