EĞLENCELİ BİR MASAL BAŞLIYOR

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde bir köyde, kendi halinde yaşlı bir kadın yaşıyormuş. Bahçeli, eski bir evde yaşayan kadın o gün, bahçeden bir porsiyon fasulye toplamış. Güzel bir fasulye yemeği yapmak istiyormuş, bunun için şöminesinde biraz ateş yakmış. Ateşin daha güçlü yanması için içine bir demet saman atmış, samanları alırken biri yere düşmüş. Fasulyeleri almış, güzelce yıkadıktan sonra tencereye dökmüş. O sıra da fasulyelerden bir tanesi de samanın yanına yuvarlanıvermiş. Kadın tencereyi ateşe koymuş. Kısa süre sonra şömineden parlayan bir parça kömür dışarı fırlamış ve samanla fasulyenin yanına düşüvermiş. İşte Saman, Kömür ve Fasulye masalı da böyle başlamış. 

Saman, şömineden fırlayan ve sıcak kor halinde üzerine doğru gelen kömürü görünce biraz yana kaymış. Kömür yuvarlanmış, yuvarlanmış tam da onların yanında durmuş. Şimdi birbirinden çok farklı özelliklere sahip, Saman, Kömür ve Fasulye birbirine bakıyormuş.

 

İnce ruhlu Saman, sessizliği bozmuş “Sevgili dostlar, nereden geliyorsunuz?” diye başlamış söze.

Kömür cevap vermiş: “Ben toprağın altından geliyorum. Senelerce orada rahat yaşadım sonra beni oradan çıkarıp bu şöminenin içine attılar. Ateş ne kadar sıcaktı size anlatamam. İyi ki bir yol bulup kaçtım. Yoksa neredeyse eriyip bitecektim”

Fasulye, “Ben olgunlaşmamıştım henüz ama yanlışlıkla beni de topladılar. Henüz lezzetli bir yemek olmaya hazır değilim, ben de bir fırsatını bulup kaçtım” demiş.

Saman, “Ben de az kalsın şömineye alev oluyordum, düştüm de kurtuldum” demiş ama sonra tereddüt etmiş “Tüm arkadaşlarım aleve karıştı, belki de öyle daha mutlu oldular, kim bilebilir ki! Önemli olan şimdi buradayım” demiş

Birbirinden çok farklı karakterlere ve özelliklere sahip bu üç kafadar arkadaş derin bir sohbete dalmışlar. Bir süre sonra yaşlı kadın, elinde bir faraşla çıkagelmiş ve yerde duran Saman, Fasulye ve Kömürü süpürerek bahçeye atmış.

❤  FARKLI BİR MASAL OKU KURABİYE ADAM MASALI

İLGİNÇ BİR YOLCULUK

“Şimdi ne yapmalıyız?” diye sormuş Saman, Kömür hemen yanıtlamış: “Bir araya gelmeliyiz. Burada başımıza yeni bir felaket gelmesini önlemek için, gelin birlikte hareket edelim” demiş.

Bu teklif diğer ikisini de memnun etmiş ve hep birlikte yola çıkmışlar.

Az sonra küçük bir dereye gelmişler ve orada ne köprü ne de yürüyüş yolu yokmuş ve oradan nasıl geçeceklerini bilmiyorlarmış.

Sonra samanın aklına iyi bir fikir gelmiş ve şöyle demiş: “Ben karşı tarafa uzanacağım siz de benim üzerimden bir köprünün üstünde yürür gibi yürüyebilirsiniz.”

 

❤  ÖZGÜVEN MASALLARI KENDİNE GÜVENEN TAVŞAN MASALI

Böylece saman bir kıyıdan diğerine uzanmış. Ateşli bir adam olan Kömür, yeni yapılan köprüye düşünmeden adımını atmış ama aşağıda gürül gürül akan suyu görünce geri dönmüş. Daha ileri gitmeye cesaret edememiş ama bu sıra da kömürün ateşine dayanamayan Saman bir anda alev almış ve dereye düşerek hızla oradan uzaklaşmış. O sırada korkuya kapılan kömür hızla yokuş aşağı yuvarlanmaya başlamış ve uçurumdan kayarak bambaşka bir yere ulaşmış.

ŞİMDİ SADECE FASULYE KALMIŞ

Tüm bunları gören Fasulye, olduğu yerde kalakalmış. Ne yapacağını bilemiyormuş. Olgunlaşsa, güzel bir yemek olabilirmiş belki ama şimdi evden çok uzakta onu kimsenin bulamayacağı bir tepede öylece duruyormuş.

Sıkılmaya başlamış ve sonra öylece durdukça çok daha fazla sıkılmış. Sıkılmış, sıkılmış… sonunda o kadar çok sıkılmış ki, sıkıntıdan patlayıvermiş.

O sıra da oradan geçmekte olan bir terzi sıkıntıdan patlamış olan Fasulyeyi görmüş. Şefkatli bir kalbe sahip olan terzi, bir iğne ve bir iplik çıkarmış ve minik Fasulyeyi dikmiş ancak siyah iplik kullandığı için Fasulyenin dikiş yerleri siyah olmuş. Fasulye, siyah ipleriyle çok daha güzel görünüyormuş. Tamamen yenilenmiş gibi hissediyormuş. Terziye içtenlikle teşekkür etmiş.

Terzi kadın, bu siyah dikişli miniği çok sevmiş ve ona “Börülce” diye seslenmeye başlamış. Börülceyi yanına alarak onu bir toprağa ekmiş. Toprağın altında filizlenip büyüyen Börülce için artık yepyeni bir hayat başlamış. Ayrıca artık kendisi gibi siyah izleri olan bir çok kardeşe sahipmiş. O zamandan bu yana tüm börülceleri, diğer fasulyelerden ayıran siyah izleri olmuş. Bu eğlenceli masal da burada bitmiş.