Bir varmış, bir yokmuş. Galaksimizin çok farklı bir yerinde uzaydan tam bir bulut yumağı gibi görünen içerisinde yumuşacık yastıkların, pamukların, kuş tüyü ve bulutların olduğu harika bir gezegen varmış. “Yumuşak Yastıklar Gezegeni‘ninde birbirinden güzel çeşit çeşit elf yaşıyormuş. Mavi saçları, ilginç kanatları ve minik elleriyle harikalar yaratıyorlarmış. Uyku elflerinin sevimli sivri kulakları, uyuyanları rahatsız etmemesi için çok ince sesleri bile ayırt edebiliyormuş. Çalışkan Uyku Elfleri, Rüya Sahili’nde birbirinden ilginç rüyalar yaratır, Pamuk Şeker Ormanı’nda o rüyalara muhteşem kokular ekler ve rüya gibi tınılar yaratmak içinde Uyku Sarnıcı’na giderlermiş. 

Rüya Sahili’nde ayrıca harika günbatımları yaşanırmış. Pembe gökyüzündeki bulutlar bu sahile kadar inermiş. Ayrıca renkli kelebekler dans ederken, kuşlar tatlı bir serenat sunar, gelenlere rüya gibi bir huzurun ilk tadını verirmiş. Güneşin batışıyla birlikte sahil daha da büyülü bir hâl alırmış. Gökyüzü, turuncudan pembe ve mora dönüşürken, yıldızlar birer birer belirmeye başlarmış.Rüya Sahili’nin en güzel yanı, deniz köpüğünden yayılan ışıltı zerrecikleriymiş. Onlara ilk uyku tanesi  de deniyormuş. Bu zerrecikler, ayrıca insanların en tatlı rüyalarını gerçeğe dönüştürmek için etrafa yayılan büyülü tozlarla kaplıymış (ama bu başka bir masalımızın konusu.) 

Yumuşak Yastıklar Gezegeni’nin bu sevimli sakinleri, her gün  harika rüyalar yaratabilmek için var güçleriyle çalışırlarmış. Elflerin her biri birbirinden farklı rüyalar yaratır, gece boyunca insanların rüyalarda keyifli maceralar yaşamasını sağlarmış. Özellikle çocukların rüyaları onları çok zorluyormuş.

Bir gün, Elfa adındaki dünya güzeli uyku eflerinden biri yeni ve harika rüyalar üretebilmekte sorun yaşadığını fark etmiş.

Her gün, Rüya Sahili’ne gidiyor, oraya oturup özellikle çocuklar için çok farklı rüyalar yaratmaya çalışıyormuş ama hep aynı şeyler düşünebildiğini fark etmiş. Uçan bir araba, harika bir balon, bol bol kurabiye ya da belki de evi büyüklüğünde pastalar…  

Hep aynı şeyler!” diye mırıldanmış içinden. “Çocukların hayal gücü oldukça geniş, onlar için çok çok daha muhteşem bir rüya hazırlamalıyım” demiş. Elfa, yeni bir şeyler yaratmak üzere sürekli hayal etmeye çalışıyormuş.

 

❤  DAHA İYİ RÜYALAR İÇİN  UYKU MASALLARI

Rüya Sahili’nin ışıltılı kumsalları geceleri parıldarmış. Köpükten dalgaların sesi dinginlik ve sakinlik getirirken, ışıltılar hayal gücünü beslermiş.  

Yaramaz elflerden biri olan Mori’de o gece Rüya Sahili’ne gelmiş

O sırada Rüya Sahili’nin ışıltılı köpükleri etrafa saçılıyor, birbirinden farklı binlerce rüya fikrini kumsala taşıyormuş. 

Sahile gelen Mori, Elfa’nın biraz üzüntülü olduğunu fark etmiş. “Neden bu kadar üzgün duruyorsun sen?” diye sormuş arkadaşına… Elfa, “Hiç düşünülmemiş bir rüya yaratmakta çok zorlanıyorum, bu da beni üzüyor” diye yanıtlamış.  

 

❤  BİRBİRİNDEN GÜZEL RESİMLER İÇİN  RESİMLİ MASAL OKU

Mori, “Önemli olan bu değil ki” demiş ve açıklamış. 

Bazen yepyeni bir şey yaratmak isteriz, kimsenin bilmediği bir şey olsun isteriz ama önemli olan yeni olması değildir. Önemli olan iyi olmasıdır.” 

Elfa, “Nasıl yani?” diye sormuş. “Çocukları çok şaşırtacak, tüm gece uyumak isteyecekleri yeni bir rüya yaratabilmek istiyorum” demiş.

 

Mori, “Bende sana onu söylüyorum. Her rüya zaten yeni ve birbirinden farklıdır. En harika rüya için hiç düşünülmemiş bir şeye ihtiyacın yok. Önemli olan o rüyaya en iyi şekilde yaratman” demiş.

Elfa, bu sözleri duyduğunda önce pek anlayamamış ama düşündükçe Mori’nin ne kadar haklı olduğunu anlamış ve  “Evet, Uçan balon” rüyası klasik olabilir ve daha önce bir çok çocuk bu rüyayı görmüş olabilir ama ben şimdi öyle bir uçan balon rüyası yaratacağım ki, hiç bir çocuk, o rüyadan asla ama asla çıkmak istemeyecekler.” Elfa büyük bir kararlılıkla sihirli kanatlarını pırıldatmış ve Mori’ye teşekkür ederek, elindeki kumsal ışıltılarıyla Rüya Sahili’nden ayrılmış.

.

❤  BİR DE BİZDEN DİNLEYİN UYUYAN GÜZEL

Elfa, harika bir rüya yaratmak için hemen işe koyulmuş. Önce köpüklerin ışıltısından almış biraz. Sonra hemen Pamuk Şeker Ormanı’na gidecek, oradan biraz pamuk şeker alıp, onun kokusuyla, çilekli çikolata kokusunu birbirine karıştıracakmış. Bu harika bir uçan balon rüyasının olmazsa olmazıymış. Rüyasına harika bir koku katan Elfa, Uyku Sarnıcı’na da uğramış tabi ki… Uçan balon rüyaları için bol miktarda çok yumuşak yastık gerekiyormuş. Ayrıca oradaki hafiflikten de katacakmış rüyanın içine biraz… 

Sonunda Elfa’nın o gece için hazırladığı rüya tek kelimeyle mükemmel olmuş. Şimdi işin en kolay kısmına gelmiş sıra, Elfa, sihirli kanatlarını parıldatmış ve bu harika rüyayı yeni uyuyan bir çocuğa göndermiş.

Bu, harika renklerle dolu, mis gibi kokan, ışıltılı ve gerçekten inanılmaz bir uçan balon rüyasıymış ve çocuk rüyaya girdiği anda gülümsemiş ve bu inanılmaz keşfin tadını çıkarmaya başlamış. Bu uyku masalı da burada bitmiş.  

 

Haziran ayı boyunca, bu masalların devamını da masallarlabuyu.com sitemizde okuyabileceksiniz.  Uyku Evreni’nde “Yumuşak Yastıklar Ülkesi” gibi bir çok farkı gezegen, “Yastık Elfleri” gibi bir çok sevimli yaratık, bu harika alemde sizi uykuya hazırlayacak.  Fikir ve önerilerini çok faydası olacağını bilmelisiniz. Yorum bölümünden düşüncelerinizi paylaşmanız beni mutlu eder. 

Masallarla Büyü – Bahar Saygılıer