DEVEKUŞU ZÜMRÜT VE KURT MASALI

Bir zamanlar, çok uzaklarda bir ormanda, pireler berberlik yaparken, develer tellallık ederken, ben annemin beşiğinde tıngır mıngır sallanırken, hayvanların dostluk içinde yaşadığı, neşe dolu bir orman varmış.

Bu büyülü ormanda, kocaman kuyruğu, rengarenk ışıl ışıl tüyleriyle dikkat çeken bir devekuşu varmış. Bu devekuşunun tüyleri o kadar güzelmiş ki, her bir tüy gökkuşağının tüm renklerine sahipmiş. Uzun narin boynu Zümrüt yeşiliymiş, bu nedenle bu güzel devekuşuna “Zümrüt” diye sesleniyorlarmış. Zümrüt, sevgi dolu gözlere sahip, kalbi iyilikle dolu bir kuşmuş. Diğer hayvanlar onu çok sever ve onun hem kalbinin güzelliğine hem de renklerine hayran olurlarmış.

Günlerden bir gün, ormana korku salan bir haber duyulmuş. Vadinin ötesinde yaşayan bir kurt ormana doğru geliyormuş. Yıllardır süregelen kurtlarla ilgili önyargılar nedeniyle diğer hayvanlar endişe içinde kaçışıp saklanmaya başlamışlar. Bir kaç gün kimse yuvasından dışarı çıkmamış. Tavşanlar ve kirpiler toprak altına saklanmış, kuşlar yüksek dallara konmuş, ceylanlar ormanın derinliklerine kaçmış. Zümrüt farklı düşünüyormuş. Saklanmadan önce bekleyip kurdun davranışlarına bakmaya karar vermiş. 

❤  RESİMLİ MASALLARI KEŞFEDİN SİHİRLİ LAMBA MASALI

KURTLAR HER ZAMAN KÖTÜ MÜDÜR?

Günler geçmiş ama kurt kimseye gelip saldırmamış. Zümrüt’ün içinde, kurtların da iyi niyetli olabileceği ve değişebileceği bir umut yeşermiş. En sonunda Zümrüt, kocaman renkli kuyruğunu sallaya sallaya kurdun yanına gitmeye ve ona selam vermeye karar vermiş. Merakla kurdun izini sürmüş ve sonunda onun inşa ettiği sakin bir kulübeye ulaşmış. Zümrüt, kapıyı çalmadan önce yanında getirdiği bir demet çiçekle kurdun evine gitmiş. Kurt olan Şahbaz, şaşkınlıkla kapıyı açmış ve karşısında Zümrüt’ü görmüş.

Zümrüt gülümseyerek, “Merhaba, ben Zümrüt. Sana tanışmak için geldim. Ormanımıza hoş geldin!” demiş.
Şahbaz şaşkınlıkla karşılık vermiş, “Teşekkür ederim, İyi kalpli bir kuşun beni kabul etmesi gerçekten mutlu edici.

 

Zümrüt, Şahbaz’ı diğer hayvanlarla tanıştırmak için onu ormana götürmüş. Diğer hayvanlar, Zümrüt’ün sevecen tavırları ve samimiyeti karşısında önyargılarını yıkıp Şahbaz’a şans vermişler. Şahbaz da içtenlikle herkesi tanımaya ve anlamaya çaba göstermiş.

Zamanla, Zümrüt ve Şahbaz birlikte ormanda birçok macera yaşamışlar, birbirlerine destek olmuşlar. Oyunlar oynamış, şarkılar söylemiş ve ormanda büyük bir dostluk inşa etmişler. Diğer hayvanlar da Zümrüt ve Şahbaz’ın örnek dostluğunu görünce, korkularını yenmişler ve birbirlerine daha sıcak davranmaya başlamışlar. Artık kimseyi yargılamadan tanımaya, anlamaya ve sevmeye karar vermişler. Devekuşu Zümrüt ve kurt masalı da burada bitmiş.

 

❤  MASAL İÇİNDE MASAL ➸  KIRLANGIÇ MASALLARI: SİVRİBOYNUZ

BU KISA MASAL BİZE NE ANLATIYOR?

Bu kısa masalın ana fikri, önyargılardan kaçınma, iyi niyetli olma, değişime açık olma, dostluk ve dayanışma gibi değerlerin önemini vurgulamaktır. Masal, Zümrüt karakterinin kurtla olan ilişkisinde önyargıları aşması ve kurtla dostluk kurmasıyla birlikte, insanların birbirini anlama ve kabul etme gücüne odaklanır. Ana fikir, insanların farklılıklarıyla birlikte yaşayabilme yeteneğine sahip olduğunu ve önyargıları aşarak sevgi ve dostlukla birbirlerine destek olabileceğini anlatır.