EKŞİ ÜZÜMLER

Bir zamanlar derin ormanlarda uzun kahverengi kuyruğu, kocaman göbeğiyle obur bir tilki yaşarmış. Karnı hemen acıkır, sürekli bir şeyler yemek istermiş. En çok da tatlı üzümleri severmiş. Bir gün, yine obur tilkinin karnı açlıktan guruldamaya başlamış. Yiyecek bir şeyler bulmak için uzun süre ormanda dolaşmış ama hiç bir şey bulamamış.  Orman o gün sanki terk edilmiş gibiymiş. Ne ağzına layık bir kuş yakalayabilmiş ne de bir kaç güzel orman meyvesi bulabilmiş. 

Sonunda, yorgunluktan ve açlıktan bitap düşmüş bir şekilde aranmaya devam ederken bir çiftçinin harika bahçesiyle karşılaşmış. . Bahçede yüksek bir duvar bulunuyormuş ve duvarın tepesinde gözlerine inanamayacağı kadar büyük, dolgun mor renkli üzümler sarkıyormuş. Üzümler o kadar mükemmel ve lezzetli görünüyorlarmış ki tilkinin ağzı sulanmaya başlamış.

Tilki hemen üzümlere ulaşmak için duvara doğru zıplamış. Ancak duvar çok yüksekmiş ve tilki birkaç kez zıplamışsa da üzümleri yakalamayı başaramamış. Zıpladıkça yoruluyor, yoruldukça sanki duvar daha da yükseliyormuş. Oysa tilki oburluğu yüzünden hemen yanda duran açık bahçe kapısını bile fark etmemiş.

 

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN  ALBERT EINSTEIN MASALI

Tilki, zıplamaktan yorulup nefes nefese kalmış. Artık bir adım dahi atacak mecali yokmuş. Yere yığılan tilki, “Bu üzümler zaten ekşidir” diye söylenmiş. Açlık ve susuzluktan perişan halde yerde yatarken açık bahçe kapısını fark etmiş, fark etmiş fark etmesine ama artık oraya kadar yürüyecek kadar enerjisi yokmuş. Tilki, bir üzümlere bakmış, bir bahçe kapısına ama zıplarken tüm enerjisini bitirdiği için “Ekşidir o üzümler” diye diye oracıkta derin bir uykuya dalmış. 

O geceyi de aç geçiren tilki, uyanır uyanmaz bahçe kapısına yönelmiş, kocaman iri mor üzümlerden bir tanesini ağzına atarak afiyetle yemiş. Gerçekten de ne kadar tatlılarmış! Tilki, karnını doyurmuş ama yaşadığı o açlığı ve yorgunluğu hiç unutmamış. 

Bu olay, tilkiye yaşamın bazen kolay olmadığını, istediği şeylerin elde edilmesinin çaba kadar dikkat ve özen gerektirdiğini öğretmiş. Tilki, artık boşa kürek çekmek yerine düşünüp akıllıca hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyormuş.