Bir varmış, bir yokmuş…. Tüm hayvanların adil ve uyum içinde yaşadığı büyük bir ormanda, düzeni sağlayan her daim ormanın güçlü kralı Aslan’mış. Biri haksızlığa uğradığında Aslan’a gider, zalimlere cezasını verir ve ormanın düzenini sağlarmış ama adaleti korumak için bazen birilerini üzmesi gerekirmiş.

İşte öyle bir gün masum küçük yılanların yuvasını yıkan Yaban Domuzu’na kızmış ve ceza olarak yıktığı yuvanın çok daha güzelinin yapmasını söylemiş, başka bir gün kocaman boynuzlarıyla tüm ormana ve ağaçlara zarar veren Yaban Öküzü’ne güzel bir ders vermiş. Herkesi dolandıran ve sürekli ormanın huzurunu kaçıran Hain Eşek de Aslan’ın adaletinden almış payını…

Ormanda huzurun sağlanması her zaman kolay olmuyormuş ama iyi yürekli güçlü Aslan bu konuda elinden geleni yapıyormuş.

 

❤  BİR DE BUNU DENEYİN ➸ SESLİ MASAL DİNLE

Günlerden bir gün güçlü Aslan artık yaşlandığını fark etmiş.

Büyük Orman’ın kralı, yılların yorgunluğu ve hastalığıyla mağarasının önünde uzanmış dinleniyormuş. Gözleri yarı kapalı, nefesi zar zor nefes alıp veriyormuş. Bir zamanlar ormanın en güçlüsü olarak bilinse de, şimdi yaşlı ve güçsüzmüş.

 

Ormanda yaşayan bazı hayvanlar, bu durumu fırsat bilip yanına gelmişler. Artık Aslan’ın gücünün kalmadığını fark etmişler. Her biri ormanın güçlü kralından kurtulmak hatta belki de onun yerini almak için hevesliymiş. 

Önce Yaban Domuzu gelmiş. Koca keserleriyle Aslan’ın yanına yaklaşmış ve iri yarı aslanı hafifçe dürtmüş. Aslan hiç tepki vermemiş.

Sonra Yaban Öküzü gelmiş. Boynuzlarıyla Aslan’ın sırtına dokunmuş. Fakat Aslan hâlâ aynı yerde, bitkin bir şekilde yatıyormuş. Olanların farkındaymış ama kalkacak mecali kendinde bulamamış. 

❤  HUZURLU BİR UYKU İÇİN UYKU GETİREN MASALLAR OKU

Bu olanları uzaktan izleyen Eşek, Aslan’ın ses etmediğini görünce “Artık korkulacak bir şey yok” demiş kendi kendine. Yavaşça Aslan’ın yanına yaklaşmış, kuyruğunu havaya kaldırmış ve arka ayaklarıyla Aslan’a bir çifte indirmiş.

Aslan bu hareketle derinden sarsılmış. İçinden “İşte, bu çifte acı!” diye söylenmiş. Hem canı acımış hem de yüreği!

Yaşlı Aslan yerinden kalkamamış, gücünü toplayabilmek için zamana ihtiyacı varmış. 

Bu süreçte ormanda düzen iyice bozulmuş, herkes doğru olanı yapsa hiç sorun olmayacakmış ancak hayvanlarında insanlar gibi iyi olanı ve malesef kötü olanı varmış ve bazıları adaletin kalmadığı ormanda zorbalık yapmaya başlamışlar bile. Ormanın kralı Aslan hasta olduğu için kuralları çiğneyenleri cezalandıracak kimse kalmamış.

 

❤  DÜNYA KLASİKLERİ BURADA ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU

Bir süre sonra biraz gücünü toplamayı başaran Aslanve son bir kez tüm ormana seslenmeye karar vermiş: “Korkaklar ancak güçsüz ve hasta birini küçümserler. Unutmayın, bir zamanlar ben de genç ve güçlüydüm. Her canlı yaşlanacak, her güç zayıflayacaktır. Fakat gerçek değer, yalnızca güçte değil, saygı ve iyilikte yatar. Adaleti sağlamak için her zaman bir lider bulamayabilirsiniz ancak sadece adaletli bir ortamda huzur içinde yaşabilirsiniz.” demiş.

Ormanda yaşayan hayvanlar, Aslan’ın bu son sözlerini duyduklarında utanmışlar ve aslında kral olmanın değil, bilge ve adaletli oldukları için saygı görmek gerektiğini anlamışlar.

Ve böylece, Aslan’ın bu son dersi tüm ormanı sarsmış. Hayvanlar, adaletin önemini anlamışlar, güç ve kuvvetin geçici olduğunu, ancak saygı ve iyiliğin sonsuz olduğunu öğrenmişler.