ZOMZOM VE MAULAR: “Sona kalan 50 yunus”

Büyük Okyanus’un masmavi, uçsuz bucaksız derinlikleri, sivri dişli köpek balıklarından, apartman büyüklüğünde balinalara; serçe parmağı kadar küçük balıklardan, karanlıkta ışık saçan denizanalarına kadar binlerce çeşit, büyük küçük, renk renk deniz canlısına ev sahipliği yaparmış

Bu harika okyanusun suları o kadar derinmiş ki, suların altında dağlar bile varmış. Dünyanın en güzel yerlerinden biriymiş ve pembe-turuncu bir dondurmayı andıran gün batımlarıyla ünlüymüş.

 

Elbette dünyanın en nadide yunusları da adı gibi büyük, bu okyanusta yaşarmış. Onlara herkes “Mau” dermiş. Oyuncu ve zeki Maiu yunusları gerçekten de muhteşem özelliklere sahipmiş.

Bizim Mau’lar, derin suları pek sevmez; bu nedenle okyanusun ortasındaki küçük bir adanın kıyısın da yaşarlarmış. Tüm gün dalgaların üzerinden atlar, adanın kıyılarında köpüren okyanus sularıyla dans eder, çok mutlu bir hayat sürerlermiş.

Mau’ların en sevdiği şeylerden biri, güneşi görebilmekmiş. Özellikle turuncu pembe gün batımında binlerce Maui yunusu suyun yüzeyine zıplaya zıplaya adanın çevresinde turlarmış. Gün batımını çok seven biri de bu adada yaşayan Zomzom’muş.

O da gün batımında suyun üstünde görünen bu yunusları izlemeyi seviyormuş.

Zomzom bu adada yaşayan kıvırcık saçlı, esmer tenli dünya tatlısı bir kızmış. Henüz 5 yaşında olmasına rağmen okumayı ve yazmayı çok seviyormuş. Bir de resim yapmayı… 

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ UYKU ROBOTLARI

En çok minik Mau’ların resmini yaparmış, yüzme bilmediği için henüz bu özel yunusları hiç yakından görmemiş ama araştırmayı da çok seven Zomzom internetten onların resimlerine bakıyormuş. Maui yunuslarının dünyanın en özel yunuslardan olduğunu da o zaman öğrenmiş.

Her gün, gün batımında binlerce yunusun suda atlayışını izler sonra da boya kalemlerini alır ve gördüklerinin resmini çizermiş.

Zomzom yine bir gün, kumsalda Mau’ları izlerken sayılarının daha az olduğunu fark etmiş.

Hemen eve dönüp, geçen sene çizdiği resimlere bakmış… ve geçen ay çizdiklerine… ve geçen hafta… yunuslar gün be gün azalıyormuş. Zomzom, Mau’lara kötü bir şey olduğundan endişe etmeye başlamış. 

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN PAMUK PRENSES MASALI

Ertesi gün olduğunda Zomzom yine gün batımında Mau’ları beklemiş ama bir tane bile görememiş. Günler haftalar geçmiş ama Mau’lar yokmuş.

Zomzom bu durumu çözmeye karar vermiş ve okyanusa doğru uzanan kayalıklara kadar yürümüş. Moulardan birini görüp konuşmak istiyormuş. Okyanusa doğru tüm gücüyle seslenmiş… Moulardan birinin onu duymasını istiyormuş ama duyan olmamış sonra bir daha ve bir daha seslenmiş…

Ve tam o sırada dünyanın en güzel yunusu suyun üstünden kendini göstermiş.

Zomzom, İlk defa bir yunusu yakından görüyormuş buna çok sevinmiş. Karşısında gerçekten dünyanın en özel yunusu duruyormuş.  Gülümseyen yüzü, harika renkleri varmış. Hemen ona kendini tanıtmış ve onlar için ne kadar endişelendiğini anlatmış.

Küçük Mau “Merhaba, Sevgili Zomzom” demiş ve anlatmaya başlamış;

Biz maui yunusları senelerdir buralarda yaşarız. Adanın kıyıları bizi Büyük Okyanus’taki tehlikelerden korur ancak artık buralarda yaşayamaz olduk. Adada yaşayan insanlar bütün çöpünü buralara atıyor. Ayrıca hızla giden tekneler sürekli bize çarpıyor. Yaşadığımız yerlerde önümüzü göremez olduk. Sular artık o kadar kirli ki yeterli oksijen bile alamıyoruz, bir çok Mou bu nedenle hastalandı. Şimdi burada yaşayan son 50 yunus biz kaldık ama sular daha fazla kirlenirse buralarda yaşayamayız.” 

Zomzom duyduklarına çok üzülmüş.  Tüm bu olanları hemen ailesine anlatmaya karar vermiş. Eve dönmeden önce Maui yunusunun sırtına tutunmuş ve gün batımında güzel bir gezinti yapmışlar. Zomzom, köpüklü okyanus dalgalarının arasında tatlı yunusla birlikte çok eğlenmiş, özgürce okyanusta dolaşmak çok güzelmiş.

Zomzom çok geç olmadan eve dönmüş. Güzel yunuslara yardımcı olabilmek istiyormuş. Hemen olanları ailesiyle paylaşmış. Annesi ve babası da duyduklarına çok üzülmüş ve nasıl yardım edeceklerini düşünmeye başlamışlar. Zomzom’un babası, ada heyetine gitmeye karar vermiş, durumu herkesin bilmesi gerektiğini düşünmüş.

Ertesi gün, Zomzom güneşin ilk ışıklarıyla birlikte uyanmış, yaptığı resimleri de yanına almayı ihmal etmemiş. Zomzom’un bu resimlerdeki her bir çizgisi, okyanusun her geçen gün nasıl biraz daha kirlendiğinin tanığı gibiymiş.

Zomzom Ada Heyeti’nin yaptığı konuşmanın ardından heyecanla yanlarına yaklaşmış ve söz isteyerek ve olanları başından sonuna kadar anlatmış. Zomzom’un senelerdir çizdiği resimleri göstermiş ve okyanusun ne kadar kirlendiğini söylemiş Bunun üzerine Ada Heyeti hemen bir karar çıkartmış. Durumu tüm ada halkına duyurmuş.

Ada halkı da duyduklarına çok üzülmüş ve doğayı kirlettikleri için çok pişman olmuşlar. Mau’ları kurtarabilmek için birlik olmuşlar.  

Daha az çöp çıkarmaya ve onları hemen geri dönüşüme yollamaya başlamışlar. Artık okyanusa hiç kimse tek bir çöp dahi atmıyormuş. Okyanusun hızlı temizlenmesi için çalışmalar bile yapmışlar. Herkes bir olunca Mau’ların yaşam suları kısa sürede yeniden berrak ve masmavi olmuş. Yepyeni Maular doğmuş ve sayıları hızla artmaya başlamış.

Zomzom artık her gün binlerce Maui yunusunun gün batımında okyanusla dansını izleyebiliyormuş.

Masalda anlatılan MOULARA esin kaynağı olan MAUİ YUNUSLARININ haberine buradan ulaşabilirsiniz.