12 DANS EDEN PRENSES MASALI

Çok ama çok eski zamanların birinde, çok güzel bir ülkede, bir kral yaşıyormuş. Kralın birbirinden güzel ve akıllı, tam 12 prensesi varmış. Ne yazık ki anneleri yani kraliçe, onlar çok küçükken öldüğünden kral babaları prenseslerin üzerlerine titriyor, onları sürekli kontrol altında tutarak tüm kötülüklerden korumaya çalışıyormuş. Gel zaman, git zaman kralın 12 güzel kızı da büyümüş ve güzelleşmiş. 12 dans eden prenses masalı da işte böyle başlamış.

Kral, 12 prensesin saray dışına çıkmalarına da izin vermiyormuş.  12 Prenses, bu durumdan hiç memnun değilmiş. Balolara katılmak, dans edip eğlenmek istiyorlarmış. Ne var ki kral babaları buna izin vermiyormuş. Hatta 12 prensesin hepsinin hazırlattığı büyük bir odada kalmalarını istemiş. Böylece onların daha güvende olduklarını düşünüyormuş. Odalarında kaldıkları süre boyunca bol bol kitap okuyan ve dans eden 12 Prenses aynı odada bir arada olmaktan çok memnunlarmış. Çok güzel anlaşıyorlar ve birlikte çok eğleniyorlarmış.  Bazen birbirlerine “Prenses ve Bezelye Tanesi masalını anlatarak hayallere dalıyorlarmış.

12 PRENSES VE ESKİYEN AYAKKABILAR

Kral babaları 12 prenses için en güzel elbiseleri, ayakkabıları alıyormuş ancak prensesler her gün yeni ayakkabı istiyormuş çünkü ayakkabıları bir gece de eskiyormuş. Kral, ayakkabı yapanlara kızmış önce, suçu onlarda aramış. Ne var ki başka ayakkabı yapanların yaptıkları ayakkabılar da bir gece de eskiyormuş.

Kral, bu olaya çok öfkelenmiş ve ülkesinde bir duyuru çıkarmış;

Her kim bu ayakkabıların sırrını üç gün içinde çözerse, onun kızlarımdan biriyle evlenmesine izin vereceğim” demiş.

❤  BÜYÜLÜ BİR MASAL SİZİ BEKLİYOR RAPUNZEL OKU

12 DANS EDEN PRENSESİ SIRRI

Çok akıllı olan 12 dans eden prenses, babalarının bu kararını duyunca çok gülmüşler. Hiç kimsenin bu sırlarını çözebileceklerine inanmıyorlarmış.

Gerçekten de ülkenin tüm kendine güvenen gençleri gelmişler, 12 prensesin kapısında sabaha kadar nöbet tutmuşlar ancak hiçbir şey bulamamışlar.

Ülkenin çok uzak köşesinde yaşayan bir genç de duymuş 12 prensesin bu haberini. Tarlasından evine dönerken “Bu sırrı ben çözebilseydim ne güzel olurdu“ diye düşünüyormuş. Bu düşünceler içinde dalgın dalgın yürürken yaşlı bir kadına çarpmış. Öyle çok üzülmüş ki ne yapacağını şaşırmış. Yaşlı kadın bir şeyi olmadığına zor inandırmış genci. Yaşlı kadını evine davet etmiş. Annesi de çok sevinmiş ve hemen bir sofra hazırlamış. Hep birlikte sohbet ederek yemek yemişler.

Yaşlı kadın bu genç delikanlıyı çok sevmiş. Onu evine bıraktığında, evden bir çanta almış ve genç çocuğa vermiş. Sonra, “Beni iyi dinle oğlum. Bu çantanın içinde bir pelerin var ve onu giydiğinde görünmez olursun. 12 Prensesin sırrını çözmek istiyorsan bunu giyerek odalarına girmen gerekir. Ayrıca prensesler sana içecek bir şeyler verirse sakın içme “demiş.
KISA VE EĞLENCELİ BİR MASALI BİSKÜVİ ADAM MASALI

GENÇ DELİKANLI SARAYA GİDİYOR

İyi yürekli bu genç delikanlı, saraya ulaşmak için düşmüş yollara. Günler sonra saraya ulaşmış ve kralın karşısına çıkmış. ”Ben bu sırrı çözeceğim kralım” demiş. Kral ”Bu güne dek kimse çözemedi. Kendine çok güvendiğini görüyorum. Sana üç gün süre şayet bu üç günde çözemezsen seni ülke dışına sürerim “demiş.

Askerler,  genci 12 prensesin odasının önüne götürmüşler.   Genç kapının önüne oturmuş ve beklemeye başlamış derken kapı açılmış, 12 dans eden prensesin en küçüğü, elinde bir bardak ayranla dışarı çıkmış ve “Yorgunsundur, susamışsındır” diyerek ayranı vermiş.
Öyle güzelmiş ki küçük prenses, genç çocuk her şeyi unutmuş… Gerçekten çok susamış ve yorgun da olduğu için ayranı içmiş.  Çok geçmeden de oturduğu yerde uyuyup kalmış. Dans eden 12 prenses, sırlarını saklamak için ellerinden geleni yapıyorlarmış.

SİHİRLİ PELERİN 12 DANS EDEN PRENSESİN SIRRINI ÇÖZEBİLECEK Mİ?

Sabah olduğunda genç delikanlı uyanmış ve geceyi uyuyarak geçirdiğini görünce kendisine çok kızmış ama aklında güzel prenses varmış. Bir türlü gözlerinin önünden gitmiyormuş. “Bu gece asla uyumamalıyım ve odaya girmeliyim yoksa bu güzel prensesle evlenemem.” diye düşünmüş. Derken yine gece olmuş ve 12 dans eden prensesin en küçüğü yine elinde bir bardakla odadan çıkmış. “Size bir bardak süt getirdim.” demiş. Bizim delikanlı küçük prensesi görünce heyecandan yine her şeyi unutmuş ve başlamış hayaller kurmaya ve derken yine oturduğu yerde uyuyakalmış. Uyandığında bir de ne görsün! Öfkeli kral başında ve ona sert sert bakıyor.

Kral “Senin bu işi başaracağını sanıyordum ama bakıyorum ki uyumaya gelmişsin sen? Bugün son günün, bugün de 12 prensesimin ayakkabılarının sırrını çözemezsen başına gelecekleri biliyorsun.” demiş.

12 DANS EDEN PRENSESİN ODALARINA GİRİYOR

Genç delikanlı çok üzülmüş ve endişelenmiş. Niçin uyuyup kaldığını düşünmeye başlamış. Derken yaşlı kadının söylediklerini hatırlamış. Yaşlı kadın ona 12 prensesin vereceği hiçbir şeyi içmemesini söylemişti. Yani anlayacağınız, bizim genç delikanlı 12 dans eden prensesin oyununa gelmiş. Kendi kendine söz vermiş; bu son gece asla uyumayacakmış. Gece olduğunda yine küçük prenses elinde bir bardakla göründüğünde bizim delikanlı teşekkür ederek bardağı almış ama asla içmemiş ve bardağın içindekini gizlice bir saksının içine dökmüş. Bir süre sonra pelerinini giymiş ve 12 prensesin kapısını çalmış. Kapı açıldığında pelerin sayesinde görünmez olan genç delikanlı, eğilerek içeriye girmiş. 12 dans eden prensesin en küçüğü “Kapıda kimse yok, yanlış duyduk sanırım” demiş ablalarına. Kapıyı kapatarak içeri girmiş.

❤  HARİKA RESİMLERİNE BAYILACAKSINIZ PAMUK PRENSES MASALI

12 PRENSES GİZLİ GEÇİTTEN GEÇİYOR

İçeriye giren genç delikanlı çok şaşırmış. 12 prensesin 12’si birden giyinip süslenmişler. Odanın içinde keyifle dans ediyor, bir oyana bir bu yana koşuşturuyorlarmış. Her bir prenses hazır olduğunda en büyük olan prenses, odanın ortasına gelip ellerini birbirine çarparak ses çıkarmış ve önünde aniden odanın altına doğru bir alan açılmış. Aşağıya doğru merdiven basamakları varmış. 12 dans eden prenses sırayla merdivenden inmeye başlamışlar.

Bizim delikanlı da hemen 12 dans eden prenses ile birlikte basamakları inmeye başlamış. O kadar çok sayıda basamak varmış ki…  Birden yanlışlıkla önünde giden en küçük prensesin eteğine basıvermiş. Prenses, “Biri eteğime bastı!” diye hızla arkasına dönmüş ama kimseyi görememiş. Ablaları “Merak etme, sen kendi kendine takılmışsındır eteğine” diyerek onu rahatlatmışlar.

Basamakları tek tek inen ve dans eden 12 prenses ve bizim delikanlı sonunda yemyeşil çimlerle kaplı bir alana çıkmışlar ve ilerlemeye devam etmişler. Derken bir ormana gelmişler. Ormandaki ağaçların yaprakları gümüştenmiş ve parlıyorlarmış. Genç adam, bir dal koparmış ve cebine koymuş. 12 dans eden prenses önde, bizim delikanlı hemen arkalarında pelerinin altında ilerliyorlarmış. Ormanın sonuna geldiklerinde önlerinde geniş bir göl belirmiş. Gölde tam 12 tane kuğu gibi yapılmış kayık ve her birinin içinde de yakışıklı prensler varmış. 12 prenses her biri sırayla kuğu şeklindeki güzel kayıklarına binmişler. Genç delikanlı da 12 dans eden prensesin en küçüğünün kayığına binivermiş. O binince kayık biraz sallanmış tabi. Prenses “Neler oluyor sanki biri daha bindi kayığa” demiş ama ortada görünen kimse yokmuş. 

TÜM GECE DANS EDEN 12 PRENSES SARAYA DÖNÜYOR

Gölün karşısına geçtiklerinde önlerine çok güzel ve çok büyük bir saray çıkmış. Saraydan çok güzel bir müzik ve kahkahalar yükseliyormuş. Hep birlikte saraya girmişler. Bir sürü genç kız ve genç erkek, sarayın bahçesinde dans edip, eğleniyorlarmış.  12 prenses, kayıklarından iner inmez, keyifle onları getiren gençlerle dans etmeye başlamışlar.

Dans eden 12 prenses çok mutlu görünüyorlarmış.  12 dans eden prenses, büyük ve ışıltılı sarayın bahçesinde çok güzel görünüyormuş.

Öyle güzel eğleniyorlarmış ki genç adam, onların arasında olup görünmüyor olmaktan dolayı çok üzülmüş. Masalarda çeşit çeşit yiyecekler ve içecekler varmış. Önce altın bir kadehi alıp, cebine koymuş. Almasının bir nedeni varmış elbette.

Sonra dayanamayıp, bir pasta dilimi alıp yemeye başlamış. Yine küçük prenses onu gördü ve bir çığlık atmış. “Pasta havalandı ve havada duruyor” diye bağırmış. Bu arada genç adam hemen pastayı yemiş ve bitirmiş. O sıra da dans eden 12 prensesin en küçüğü hariç, kimse bir şey görememiş ve kardeşlerine gülmüşler. Sabaha dek dans edip eğlenmişler.

❤  PRENSESLERDEN SIKILANLARA BİR KİMYAGER MASALI: MARIE CURIE

Bütün bir gece dans eden 12 prenses, aynı yoldan aynı şekilde saraya geri dönmüşler. Elbette yine sabaha kadar ayakkabılarının üzerinde bir oyana bir bu yana çeşitli dans figürleri sergileyen 12 dans eden prensesin hepsinin ayakkabıları o gece eskiyivermiş. 12 dans eden prenses’in 12’si de çok yorulmuş ve hemen yatıp uyumuşlar.

12 DANS EDEN PRENSES MASALININ SONU

Genç adam hemen kralın karşısına çıkmış ve tüm gece yaşananları anlatmış. Kral, genç adamın anlattıklarına inanmak istememiş. Bunun üzerine genç delikanlı, 12 dans eden prenses’in gittikleri saraydan aldığı altın kadehi ve gümüş yaprakları çıkararak krala verniş. Ayrıca odadaki merdivenlere bakması gerektiğini söylemiş. Kral bunları duyunca ikna olmuş ve kızlarını yanına çağırtmış. 12 dans eden prenses, kral babalarının karşısında çok mahcup olmuşlar.

En küçük prenses öne çıkarak;

Kral babacığım, çok canımız sıkılıyordu ve sen de, bizim saraydan dışarıya çıkmamıza izin vermiyordun. Bizde böyle bir yol bulmuştuk. Özür dileriz babacığım” demiş. Gece boyu dans eden diğer prensesler de kral babalarından tek tek özür dilemişler. Kral da onların arkadaşlarıyla görüşmek istemelerinde haklı olduklarını düşünerek onları affetmiş.

SONSUZA KADAR MUTLU YAŞADILAR

Kral genç adama dönerek “Bu olayı çözdün aferin sana. Şimdi istediğin kızımla evlenmene izin veriyorum ancak elbette kızımın da bunu istemesi gerek” demiş. Genç adam “Ben en küçük kızınıza aşık oldum o da beni isterse onunla evlenmek isterim” diyerek küçük prensesin gözlerine baktı. Küçük prenseste onu çok sevmişti. Kral çok güzel bir düğün yaptı ve diğer prenseslerin de arkadaşlarını çağırmalarına izin verdi. Bundan sonra, diğer prensesler, kral babalarından izin alarak dans etmeye gittiler. Küçük prensesle genç adamsa birlikte çok mutlu olmuşlar. 12 Dans eden prenses masalı da burada bitmiş.

Gökten 13 tane iri kırmızı elma düşmüş… 12 kırmızı elmayı, 12 dans eden prenses kapmış son kalan iri kırmızı elma da 12 prenses masalını dinleyip, çok seven birine kalmış.