dünyayı görmek isteyen kirpi masalı kısa masallar

DÜNYAYI GÖRMEK iSTEYEN KiRPi

Dünyayı görmek isteyen minik kirpinin masalı 

☆  Dünyayı Görmek İsteyen Kirpi masalı oku
☆  Okunma Süresi 4 dakika

Bir varmış, bir yokmuş… Akarsu kenarındaki çalılıklarla dolu bir ormanda, toprak içine kazdığı minik bir oyukta yaşayan tatlı bir kirpi ailesi varmış. Anne kirpi, baba kirpi ve yavru kirpinin her birinin yuvarlak sevimli burunları, küçük elleri ve sırtlarında sivri sivri dikenleri varmış. Dikenleriyle düşmanlardan korunur, minik elleriyle toprağı kazarak yiyecek bulurlarmış.

➽  Bölüm 1:

MİNİK KİRPİNİN HAYALLERİ

Bu minik kirpi ailesi, kış aylarında ailecek yuvalarına çekilir ve kış uykusuna yatarlar, havalar ısınmaya başlayınca yuvalarından dışarı çıkar, gezerlermiş.
O yılda havalar ısınınca yuvalarından dışarı çıkmışlar. Güneş yeni batmış her yer sakinleşmiş. Bahar gelmiş her yer mis gibi çiçek kokar olmuş. Minik kirpinin en büyük isteği yaşadıkları ormandan çıkıp farklı farklı yerlere gidip gezmekmiş.
Bir gün bu isteğini annesi ve babası ile paylaşmış. Onlara “Ben buralardan uzaklara gitmek, farklı ormanlar görüp, farklı hayvanlarla tanışmak istiyorum.” Demiş.
Annesi gülümseyerek, “Gezip görmek çok güzeldir. Sende bu hayalini elbette gerçekleştirebilirsin yavrum ancak bu yapabilmek için biraz daha büyümen gerekiyor. Öncelikle okulunu bitirmelisin. Bilgilenmeli ve öğrenmelisin.” Demiş
Baba Kirpi’de “Bilgisiz bir şekilde bilmediğin yerlerde dolaşırsan başına türlü dertler açabilirsin bu nedenle okulunu bitirene kadar bol bol oku, ders çalış ki, daha sonra rahat edebilesin” demiş.
Anne ve babasının sözlerini dikkatlice dinleyen yavru kirpi, çok mutlu olmuş. Önce okuyup öğrenecek sonra da gezip görecekmiş. Minik kirpi, okulda öğretmenini dikkatlice dinlemiş, bol bol kitap okumuş ayrıca büyükleriyle konuşarak gitmek görmek istediği yerler hakkında bilgi toplamış. Annesi de ona bazen masallar anlatıyormuş. Minik kirpi annesinin en son anlattığı Aslan, Eşek ve Tilki Masalı ‘ndan çok şey öğrenmiş.

dünyayı görmek isteyen kirpi

➽  Bölüm 2:

yolculuk başlıyor

dünyayı görmek isteyen kirpi kısa masal

“Zaman hızla geçiyormuş. Yavru kirpi öğrendikçe daha çok öğrenecek şey olduğunu da öğrenmiş. Bu arada da büyüyüp okulunu bitirmiş. O gün annesi ve babasına artık okulunu bitirdiğini ve bol bol bilgiler edindiğini gezip görmek için hazır olduğunu söylemiş. Şimdi izin verirseniz hayalimi gerçekleştirmek istiyorum demiş.
Annesi ve babası çok gururlanmışlar ve gönlünce gezebilmek için hazır olduğunu söylemişler. Kirpi kısa süre içinde hazırlıklarını tamamlamış ve yola çıkmış. Elinde daha önce topladığı bilgilerin olduğu bir defter, büyüklerinden topladığı bilgilerle hazırladığı bir yol haritası ve hatta seyahat rehberi bile varmış. Az gitmiş, uz gitmiş… tepelerce derelerce dün gitmiş… Okulunda öğrendiği bilgilerle karnını doyurmuş, yol haritasını kullanarak yolunu bulmuş. Seyahat rehberine yeni tanıdığı canlılar, bitkiler ve öğrendikleri hakkında bilgileri not etmeyi ihmal etmiyormuş. Her gittiği yerden annesine de haber göndermeyi ihmal etmemiş.
Yeni yerler keşfederken başına türlü olaylarda gelmiş elbet ancak minik kirpi öğrendikleri sayesinde her birinden mutlulukla güzel dersler çıkarmayı başarmış. Yepyeni arkadaşlar edinmiş, onlarla çeşit çeşit maceralar yaşamış. Minik kirpi görmek istediği her yeri görmüş ancak bir süre sonra annesini babasını yani yuvasını ne kadar çok özlediğini anlamış ve eve dönmeye karar vermiş.

➽  Bölüm 3:

EVE DÖNÜŞ 

Yol epey uzunmuş ama minik kirpi yuvasını döndüğü için oldukça mutluymuş. Gördüklerini öğrendiklerini ailesiyle arkadaşlarıyla paylaşmak istiyormuş.

Kendi çalılıklarla dolu ormanına döndüğünde öylesine mutluymuş ki, hemen yuvasına gitmiş annesi ve babasına sarılmış. Daha sonra minik kirpinin arkadaşları da gelmiş. Hep birlikte uzun bir sohbete dalmışlar. Çok okuyan ve çok gezen minik kirpi gördüklerini ve öğrendiklerini anlata anlata bitiremiyormuş. Ne kadar da çok şey biliyormuş…

O gece minik kirpi tüm bu yolculuklardan sonra öğrendiği en önemli şeyi de arkadaşları ve ailesiyle paylaşmış.

– O kadar çok okudum, o kadar çok yer gezdim… Öğrenmek harika bir şey hiçbir zaman bitmeyen bir macera gibi yepyeni bilgilerle sizi yeniden görmek  aileyle birlikte olmak harika bir duygu… 

4 Yorumlar
 1. Güzel bir masal kızıma okudum sevdi

  Yanıtla
 2. beğendim idare eder normal yni

  Yanıtla
 3. Güzel bir masal beğendim sevdim

  Yanıtla
 4. Beğendim

  Yanıtla
Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir