Bir varmış, bir yokmuş. Güneş tüm ışıltısıyla dağların ardından yükselirken, altın sarısı ballarla dolup taşan arı kovanında muhteşem bir gün başlıyormuş. Kuşlar cıvıl cıvıl öterken, çalışkan arılar sabahın ilk ışıklarıyla vızıl vızıl etrafta dolaşmaya, birbirinden güzel kokulu çiçeklerden lezzetli nektarlar toplamaya başlamışlar.

Kovanın en minik sakinlerinden biri olan Bebek Arı da erkenden uyanmış. Kanatlarını açarak sıcacık yatağında güzelce gerinmiş. Huzur dolu yuvasında güzel bir gün daha başlıyormuş. Bebek Arı, o gün oldukça heyecanlıymış. Sevinç içinde vız vız vızıldayarak babasının yanına uçmuş. O gün babasıyla birlikte kovanı gezeceklermiş.

 

Baba arı, erkenden uyanan bebeğini gördüğünde çok sevinmiş. Onu kanatları altına alarak öpmüş ve “Benim minik çalışkan arım, erkenden uyanmışsın. Aferim sana. Bugün harika bir gün, ışıl ışıl parlayan güneş bizi bekliyor” demiş.

Baba Arı, bebeğine sarılmış ve şırıl şırıl akan ırmakların arasından çiçek bahçelerinin ötesindeki büyük kovana doğru yola çıkmışlar.  Renk renk çiçeklerin arasından uçarken Baba Arı, “Her çiçek, birer hazinedir. Sorumluluk almak da bir hazineyi korumaktır.” demiş ve devam etmiş; “Her damla bal, emekle elde edilir. Çalışkan bir arı, her zaman başarıyı yakalar. Çalışkan olmak, zamanını en iyi şekilde değerlendirmek ve her anı dolu dolu yaşamak demektir. Biliyor musun, başarılı olanların en önemli özelliği çalışkan olmaktır.”

Babasını dikkatle dinleyen Bebek Arı, “Vız vız ben de çalışkan bir arı olacağım.” diye sevinçle yanıtlamış.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN BEBEK MASALLARI

Baba arı, bebek arıya başarının sırlarını öğretirken, “Başarı, azimle çalışmanın, sorumluluk almanın ve sevgiyle büyümenin bir sonucudur. Bu nedenle büyüdüğünde sen de bir başarı öyküsü olacaksın.” demiş. Bebek arı, “Vız vızz, ben de bir gün başarılı olacağım.” diye kararlılıkla söylemiş.

Babasıyla birlikte vızıl vızıl uçarak altın rengi balların damla damla aktığı büyük kovana ulaşan minik arı, gördüklerine çok şaşırmış; bu kovan gerçekten çok büyükmüş. Onlarca, yüzlerce, binlerce arı hızlı ve organize bir şekilde oradan oraya uçuyor. Onlara verilen görevleri yerine getiriyorlarmış. Her biri çok hızlı, dikkatli ve çalışkanmış. Arılar bir saniye bile durmuyor, işlerini büyük bir özenle yapıyorlarmış. Bebek Arı, bu harika görüntüyü keyifle izlemiş. Tüm arılar planlı ve programlı bir şekilde çalışıyor, birbiriyle iş birliği yapmayı ihmal etmiyorlarmış.

Bebek Arı hayranlıkla onlara bakmış; ” Çalışkan ve başarılı olmak ne kadar harika! Bende onlar kadar hızlı olmak ve harika işler başarmak istiyorum vızz vızz” demiş.

Kovanı gösteren Baba Arı, “ Evet minik arım, hiç merak etme. Sende tüm bu arılar gibi, büyüdüğünde çok başarılı ve çalışkan olacaksın. Çalışkanlığın hedefe ulaşmanı sağlayacak. İşine olan bağlılığın başarıya giden yolda seni güçlendirecek. Çalışkanlığın ve azmin sayesinde zorlukların üstesinden kolayca geleceksin. İşlerini planlı ve düzenli bir şekilde yaparak çalışkanlığını pekiştireceksin. Seninle gurur duyuyorum.” demiş.

Bu sözler Bebek Arı’yı çok mutlu etmiş. Sarı siyah gövdesinin bir sağa bir sola sallayarak heyecanını göstermiş. Bu hareketi Baba Arı’nın çok hoşuna gitmiş ve kahkahalarla gülmesine neden olmuş. Sonra Baba Arı’da sarı siyah gövdesini bir sağa bir sola sallayarak minik bebeğini taklit etmiş. İkisi birden gülmeye başlamışlar.

❤  CESARET VEREN BİR MASAL CESUR MİNİK SERÇE

O sırada büyük kovanda çalışan arılardan biri onları görmüş ve vızıl vızıl vızıldayarak yanlarına gelmiş. Elinde kocaman bir parça bal getirmeyi ihmal etmemiş. “Kovanımıza Hoş geldin Minik Arı. Al bakalım; güzel balımızın tadına bak” demiş. Bebek Arı, minik elleriyle bir parça bal almış ve “Teşekkür ederim” demiş. Balın tadı gerçekten çok güzelmiş.

Hep birlikte büyük kovan için bal yapmak üzere çiçeklerin nektarlarından toplamaya gitmişler. Kırmızı güllerden bir parça, mor sümbüllerden iki parça, beyaz papatyalardan üç parça… Tüm bahçeyi dolaşmışlar ve akşama kadar vızır vızır çalışmışlar. Çalışmak çok güzel bir şeymiş. 

Güneşin batışıyla birlikte, Baba Arı ve Bebek Arı mutlu bir şekilde yuvalarına dönmüşler. Baba Arı, “Her günümüz bir öğrenme yolculuğu, her anımız çok değerli. Seninle büyümek, benim için en büyük başarı.” demiş sevgiyle. Bebek Arı, “Işıl ışıl parlayan çalışkan ve başarılı bir Arı olacağım, babacığım.” demiş ve gülümsemiş.

Ve masal burada bitmiş. Baba arı ve bebek arı, çalışkanlık, sorumluluk ve başarı dolu bir gün geçirmenin mutluluğuyla kovanlarında huzurla uyumuşlar.