Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar rengarenk kuşların ağaç dalları arasında dans ettiği, küçük derelerin kayaların arasından şırıl şırıl aktığı bir ormanda bir Tilki yaşarmış. Kızıl renkli kürkü güneş ışığında adeta altın gibi parlayan bu Tilki; aynı zamanda çevik ve zarif görüntüsüyle de oldukça dikkat çekiyormuş.

Ormanda güneşin yumuşak dokunuşu altında, arkadaşlarıyla renkli çiçekler arasında hoplayıp zıplayarak neşeli oyunlar oynayan Tilki, gökyüzündeki kuşların ötüşünü dinlerken, çok iyi koku alma ve güçlü işitme duyusu sayesinde hafif bir ses işitmiş.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ KELOĞLAN VE ALTIN BÜLBÜL

Kulaklarını iyice dikip, sesin geldiği yöne dikkat kesilince, uzaklardan gelen bir avcı düdüğü ile tazıların ayak seslerini duymuş. Hızla etrafına bakarak diğer hayvanlara, “Sakin olun, bir şeyler yanlış gidiyor.” demiş ve diğer hayvanları uyararak saklanmalarını istemiş. Diğer hayvanlar telaş içinde, çalılıklara ve ağaç gövdelerine doğru kaçışmışlar. Tilki de ormanın dışındaki köye doğru koşmuş ve bir kulübenin yanına varmış.

Ahşap kulübenin önünde yaz günlerini odun satmakla geçinen oduncuyu görmüş. Oduncu odunları keserken, ormanın derinliklerinden gelen Tilki Oduncu’nun yanına gelmiş ve tazılar ve avcılar tarafından kovalandığını söyleyerek Oduncu’dan yardım istemiş.

Tilki titreyen bir sesle, “Lütfen, beni sakla. Tazılar beni kovalıyor, bulurlarsa bana zarar verirler.” demiş. Oduncu beklenmedik bu misafire yardım etmek için hemen ellerini silmiş, Tilki’ye doğru eğilerek kulübesini işaret etmiş ve “Saklan burada” demiş.

Tilki, oduncunun yardımını kabul edip kulübeye gizlenmiş. Bir süre sonra tazılar ve onları yönlendiren avcılar gelmiş. Avcılar, Tilki’yi sormak için oduncuya yaklaşmışlar ve “Burada bir Tilki gördün mü?” diye sormuşlar. Oduncu sakin bir şekilde, “Burada hiç Tilki görmedim.” demiş, ama bir eliyle de Tilki’nin saklandığı yeri işaret etmiş. Avcılar, oduncunun işaretini anlayamamışlar ve başka yöne gitmişler. Tilki, duvardaki delikten tüm olup biteni görmüş. Avcılar gidince kulübeden çıkmış, arkasına bakmadan ormana doğru yönelmiş.

❤  FARKLI BİR MASAL KEŞFEDİN ➸ DERSTE SALYANGOZ YARIŞTIRAN SİNCAP

Oduncu, Tilki’nin bir teşekkür etmeden gittiğini görünce öfkelenmiş. “Nankör tilki! Seni tazılardan korudum, bir teşekkür etmek bile çok mu?” diye söylenmiş.

Tilki nazik bir şekilde başını kaldırmış, oduncuya bakmış ve “Teşekkür mü bekliyorsun? Davranışların, sözlerin gibi güzelliklerle dolu olmadığı sürece teşekkür etmek mümkün değil. Eğer davranışların sözlerinle örtüşseydi, sana binlerce kez teşekkür ederdim. Ama maalesef öyle değil” demiş.

Sonra, Tilki hızla oradan uzaklaşıp ormanın derinliklerine doğru koşarak kaybolmuş. Oduncu, Tilki’nin bu sözleriyle bir an duraksamış, kendi davranışlarını düşündükten sonra, tilkinin haklı olduğunu anlamış ve biraz utanca kapılmış.